Yozgat’ta temel askerlik eğitimlerini tamamlayan 99’a 4 tertip 100 Jandarma Er için yemin töreni düzenlendi.
100 ER YEMİN ETTİ

Rıza Kayaalp Kapalı Spor Salonu’nda tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 100 er, bayrak ve silahların olduğu masalara ellerini koyarak yemin etti.Yemin töreni sonrası alaya ilk katılan er tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı. Eğitimlerde başarı gösteren askerlere ise hediye ve belgeleri verildi.
“NE MUTLU SİZLERE Kİ YİĞİT EVLATLAR YETİŞTİRMİŞSİNİZ”
Yemin töreninde Jandarma Albay Ekrem Mengi bir konuşma yaptı ilk olarak asker yakınlarına seslenen Albay Mengi,”Değerli anne ve babalar; Kasım celbinde birliğimize katılan, kutsal vatani görevini yapmak için bizlere emanet ettiğiniz yiğit evlatlarınız, biraz önce Türk Bayrağı ve silah üzerine el koyarak huzurunuzda yemin etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Jandarması saflarında vatan hizmetini yerine getirmek için, bu kutsal ocağa coşkuyla, heyecanla gelen evlatlarınız, karşınsızda gururlar, onurla, dimdik durmaktadır. Ne mutlu ki sizlere, gözü vatan sevgisinden başka hiçbir şey görmeyen böyle yiğit evlatlar yetiştirmişsiniz. Bir an olsun ayrı kalmalarına tahammül edemediğiniz, ancak kutsal görev için gururla bu ocağa gönderdiğiniz evlatlarınızdan uzak kalmaktan tasalanmayınız. Onlar sadece sizin değil, bizimde evlatlarımız, silah ve kader arkadaşlarımızdır” dedi.
“VATAN GÖREVİNİ DEVRALDINIZ”
Konuşmasının devamında erlere seslenen Mengi,”Genç silah arkadaşlarım; Sizler biraz önce milletimiz ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde anne baba ve kıymetli konukların tanıklığında, silah arkadaşlarınızla omuz omuza, gerektiğinde vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve canını vereceğinize namus ve şerefiniz üzerine ant içtiniz. İçtiğiniz bu ant, vatan ve millet sevgisi, vazife, namus ve şeref anlamında olup, dürüstlüğün, emirlere mutlak itaatin simgesi ve kahraman Türk Ordusu’na mensup olduğunuzun kabul belgesidir. Şuandan itibaren vatan hizmeti görevini sizden önceki büyüklerinizden devraldınız. Kutsal nöbeti yerine getirip sizden sonraki kardeşlerinize bayrağı devredeceksiniz. Andınızın sizlere, ailelerinize, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve yüce ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diler, hepinizin gözlerinden öperim” ifadelerini kullandı.
DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Törenin tamamlanmasının ardından yemin töreni düzenlenen 100 askerin Rıza Kayaalp Kapalı Spor Salonu’na gelen yakınları evlatları ile hasret giderdiler. Duygusal anların yaşandığı törende aileler çocuklarının bu önemli gününde bol bol hatıra fotoğrafı çekildiler.

Yorumlar