Milletvekili Başer, ESK bünyesinde kurulacak süt ünitesinin ihale müjdesini verdi
2021'de hizmete girecek

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta üretilen sütlerin ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in yakından takip ettiği Süt Ünitesi’ne ödenek çıkarılmasının ardından yatırım ihalesi de gerçekleştirildi.
Yozgat’ta yaklaşık 10 yıldan beri akıbeti merakla beklenen Süt Ünitesi için geri sayıma geçildi. Yatırım ihalesinin tamamlanmasıyla birlikte çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden olan Yozgat’ta süt üretiminin de artırılması hedefleniyor.
BAŞER YAKINDAN TAKİP ETTİ
Et ve Süt Kurumu bünyesinde ki süt ünitesinin faaliyete geçirilmesi için yoğun gayret sarf eden ve yakından ilgilenen AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat kamuoyunun beklediği müjdeyi verdi.
Milletvekili Başer, Yozgat Et ve Süt Kurumu bünyesinde kurulacak Süt Ünitesinin ihalesinin yapıldığını açıkladı.
Yozgat Tarım ve Hayvancılığının gelişmesine ivme kazandıracak süt ünitesi yatırımının ihale sürecinin bittiğini dile getiren Milletvekili Başer, Projenin girdi maliyetleri ve döviz artışı nedeniyle yeniden revize edildiğini ve Et ve Süt Kurumu’nun kendi bütçesinden 5 milyon 250 lira ek kaynak ayırdığını belirterek ayrılan kaynağın Cumhurbaşkanlığı tarafından onay sürecinden sonra çalışmalara fiilen başlanacağını vurguladı.
Yozgat’a Süt Ünitesini kazandırmak için büyük mücadele verdiklerini belirten Başer, Et ve Süt Kurumu bünyesinde Türkiye’nin hiçbir ilinde böyle yatırımın vaki olmadığını, süt ünitesi yatırımının bu yönüyle Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyacağını belirtti.
İSTİHDAMA VE HAYVANCILIĞIN
GELİŞİMİNE KATKI SUNACAK
Yozgat Et ve Süt Kurumu bünyesinde kurulacak süt ünitesini çok önemsediklerini vurgulayan Başer, yatırımın hem istihdamı artıracağını hem de Yozgat’ta Hayvancılığın gelişimine büyük katkı sunacağını belirtti. Milletvekili Başer, “Süt İşleme tesisinde günlük olarak, 18 ton yağsız süttozu, 12ton yağlı süttozu, 11 ton krema, 9 ton tereyağı üretilecek. Tesis, 70 ton depolama kapasitesine sahip olacak. Tesiste 42 adet personel istihdam edilecek” dedi.
TARIM VE HAYVANCILIĞA
BÜYÜK DESTEKLER VERİYORUZ
Yozgat’ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için büyük destekler verdiklerini ve yatırım yaptıklarını açıklayan Başer, bu destekler sayesinde Yozgat’ta büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın popülasyonunun arttığını ve ivme kazanmaya başladığını belirtti.
YOZGAT HAYVAN HASTANESİ VE
HAYVAN BORSASININ İHALESİ
YAKIN ZAMANDA
Altyapı yatırımları tamamlanan ve yakın zamanda ihalesi yapılacak olan Yozgat Hayvan Hastanesi ve Hayvan Borsası’nın Süt ünitesi ile birlikte birbirini tamamlayan entegre yatırımlar olduğunu vurgulayan Başer, 2021 yılında Yozgat Hayvan Hastanesi ve Hayvan Borsası’nı da tamamlayarak Yozgat halkının hizmetine sunacaklarını açıkladı.
Başer, Et ve Süt kurumu bünyesinde kurulacak Süt ve Ünitesi ve 2021 yılında açılacak Yozgat Hayvan Hastanesi ve Hayvan Borsasıyla Yozgat’ta tarımsal ve hayvansal üretim noktasında zihniyet devrimi olacağını, babaerkil tarımsal ve hayvansal üretimin yerini pazarı belli olan plan ve program dahilinde üretimin yapıldığı yeni bir sürecin başlayacağına inandığını vurguladı.
Milletvekili Başer, Süt Ünitesi ve Hayvan Hastanesi ve Hayvan Borsasının açılmasıyla birlikte Yozgat’ta tarım ve Hayvancılıkta yeni bir dönemin başlayacağını açıklayarak bu yatırımlara Yozgat’ın tarım ve hayvancılığının büyük gelişme göstereceğini, Tarım ve hayvancılık alanında da Yozgat’ın merkez haline geleceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar