Geçtiğimiz aylarda merkeze ve ilçelere bağlı bir çok köyde sel felaketi yaşanmış tarım arazileri kullanılamaz hale gelmiş hayvanlar telef olmuştu.
AÇIKGÖZ:" ÇİFTÇİNİN YARASI ACİLEN SARILMALI"

Yaşanan sel felaketi sonrası tüm emekleri boşa giden çiftçi zor günler yaşarken Milletvekilleri yerinde inceleme yaparak halkın durumunu gözlemlediler. Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz ise yaşanan sel sonrası köylü ile ilgilendiğini ancak Yozgat'ın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.
"SEL ÇİFTÇİNİN BELİNİ KIRDI"
Ziraat Odası Başkanı Açıkgöz,"Tarım İl Müdürlüğü tarafından 192 Bin dekar alanda afet yaşandığı gündeme geldi. Buda yaklaşık olarak Tarım İl Müdürlüğü maliyeti olarak 13 Milyon TL belirlenmiş. Yozgat Milletvekillerimizin tamamı bu konuda hassasiyet göstererek çalışma yaptılar.Yozgat'a gelen ise 4 Milyon TL para. Bu çok büyük bir para değil. Dekar'da 21 TL'ye denk geliyor.Çiftçinin hiç bir yarasına merhem olmaz bu para. Sayın bakanımızda odamızı ziyaret ettiklerine kendilerine bu şekilde beyan ettim. Bir dönüm tarlanın çiftçiye maliyeti 22 TL. Bu kişinin tarlasına biçer girmemiş, 2018'den borçlu olarak gelmiş. Tarım kredi borcu var. Ziraat Bankası borcu var. Mazot borcu var. 2019 yılında tekrardan ekim yapabilmek için aynı şekilde bir kez daha borçlanacak. Bu çiftçi bunun altından kalkamaz diyerek durumu anlattım. Bunun üzerine AFAD Daire Başkanı'nı aradı. Henüz bir sonuç çıkmadı" dedi.
"SIKINTI ÇOK BÜYÜK"
Açıkgöz,"Bizim maliyet hesaplamamıza göre 21 Milyon TL civarında bir paranın Yozgat'a gelmesi lazım. Tarım İl Müdürlüğü hesabına göre 13 Milyon TL. 21 Milyon TL gelmese dahi,13 Milyon TL'nin bu memlekete gelmesi lazım. Çünkü 220 Bin TL maliyeti olan arazide devletin 80 TL olsun vermesi lazım. Bu bölgede büyük sıkıntılar var. Ekim yapılmadı. 2019 yılı için toprak hazırlanmış. Mazot yok, gübre yok. Mutlaka ekim yapılması lazım. Bunun için Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Milletvekillerimizden destek istiyoruz. Bu çiftçilerin biraz olarak rahatlaması için o gelen 4 Milyon TL paranın 13 Milyon TL'ye çıkması lazım. Bu bölgeye bu yardım gelirse biraz yaralar sarılır" ifadelerini kullandı.
"İLLA BİRİSİ Mİ ÖLMELİ?"
Açıkgöz,"Yozgat tarım ili. Toprakların büyük bölümü tarım arazisi. Allah tarafından gelen bir afet oldu. O yüzden tarım yapılamadı. Tarım yapıldı gibi bir iddia var ise, ofisin ve tüccarların aldığı buğday miktarı belli. Ofis geçen sene 18 Bin ton buğday aldı bu sene 3 Bin Ton buğday aldı. Sadece merkezde 15 Bin ton buğday kaybı var. Bunu ilçelerimize de endekslersek İç Anadolu Bölgesi'nde de en sıkıntılı il Yozgat. Gerçekten büyük sıkıntı var. 4 yıldır kuraklık yaşanıyor buna bağlı olarak borç ertelemesi yapılıyordu. Bu borçlarında faizsiz ertelenmesi lazım. Mesela Düzce'yi afet bölgesi ilan ettiler. Ne oldu da afet bölgesi oldu orası. Bizdeki zarar kadar orada bir şey yok. Orası afet bölgesi oldu burası afet bölgesine alınması. İlla ki birisinin mi ölmesi lazım. Bizimde hayvanlarımız arazilerimiz gitti. Burada ki afet her yerden daha fazla. Bu çiftçiye sahip çıkılması lazım" şeklinde konuştu.

Yorumlar