Yozgat il genelinde 4 bin 621 kişiye Aile İçi Eğitim Seminerleri düzenlendi
Aile toplumun temel taşı

Yozgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Türk aile yapısı da sürekli bir gelişim ve değişim süreci içerisinde olduğunu belirterek, aileyi güçlendirici çalışmalarımıza ağırlık verdiklerini söyledi.
AİLE TOPLUMU AYAKTA TUTAR
Neşeli, toplumun en önemli kurumu olan ailenin, dini değerlerin, kültürün ve toplumsal yaşam kurallarının öğrenildiği, bireyin en çok etkileşime uğradığı yer olduğuna vurgu yaparak, ‘’Bu nedenle aile bireylerin oluşturduğu toplumun temel taşıdır. Günümüzde aile yapısı ne kadar sağlam olursa, o toplum da o kadar güçlü olur. Uyumlu bir aile ortamında büyüyen ve gelişen çocuk, sağlıklı ve güçlü bir insan olarak topluma katılır. Bu da toplumun sağlam ve güçlü olmasına katkı sağlar’’ dedi.
Neşeli, birçok tehlike ile karşı karşıya kalan, büyük dönüşüm yaşayan aileleri desteklemek, güçlendirmek için merkez ilçe başta olmak üzere ilçelerde Sosyal Hizmet Merkezi ile çalışmalar yaptıklarını anlattı.
AİLELERE DESTEK
Neşeli, ‘’Yozgat il genelinde 4 bin 621 kişiye Aile İçi Eğitim Seminerleri düzenleyerek, aileyi desteklemeye ve güçlendirmeye çalıştık. Bizler toplu faaliyetler yanında aile odaklı çalışmakta olan Aile Sosyal Destek Projesi personeli ile il genelinde 12 bin 40 haneyi ziyaret ederek, ailenin güçlü ve zayıf yönlerini tespit ederek, her türlü desteği sağlıyoruz. ASDEP görevlileri aracılığıyla yapılan görüşmeler neticesinde 7 bin 478 talep ilgili kuruluşlara yönlendirildi” dedi.
Kurum bakımı haricindeki çocukların eğitim, sağlık ve güvenliklerini danışmanlarımızla aile içinde takip edilerek ailenin destekçisi olduklarına dikkat çeken Neşeli, 2017 yılında hayata geçirip halen devam eden ‘Çocuk Destek Projesi’ kapsamında bin 53 çocuğumuzun eğitim, kültürel ve sportif faaliyetlerle desteklenerek, kişisel gelişimlerine katkı sağladıklarını aktardı.
ÇOCUKLAR KORUNUYOR
Aile odaklı hizmet modellerinden olan evlat edinme hizmeti ile durumu evlat edinilmeye uygun bir çocukla uygun olan aile veya kişi arasında hukuki bağlar sağlanarak çocuk-ebeveyn ilişkisinin kurulması amaçlandığını belirten Neşeli, Bugüne kadar Koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı 5, evlat edinme hizmetiyle aile yanına yerleştirilen çocuk sayısının 60 olduğunu vurguladı.
EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM
Evlilik Öncesi Eğitim Programı’ndan 2 bin 305 Kişi yararlandığını aktaran Neşeli, “Evlilik Öncesi Eğitim Programı (EÖEP) da evlenmeyi düşünen veya bu konuda bilgi almak isteyen vatandaşları bilinçlendirmek ve evlilik hayatına hazırlamak amacıyla yürütülüyor. Bu çerçevede gençlere “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri, Aile Hukuku, Evlilik ve Sağlık” konularını içeren eğitimler düzenlendi. Aile bütünlüğünü korumak ve güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen Aile Danışmanlığı Hizmeti, sosyal hizmet merkezlerimizce görev yapan danışmanlar aracılığıyla ücretsiz sunuluyor. Yozgat’ta 167 kişiye aile danışmanlık hizmeti sunuldu” dedi.
Yozgat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Neşeli açıklamasında şunları kaydetti:
GÜÇLÜ AİLEYE
SOSYAL HİZMETİN ETKİSİ
Günümüzde değişimin kaçınılmaz olduğu toplumumuzda Türk aile yapısı da sürekli bir gelişim ve değişim süreci içerisindedir. Ekonomik koşulların ve endüstrinin gelişmesi sonucu aile yapısı ufalırken , beğeniler yaşam tarzı kısacası kültürün değişmesine de neden olmuştur.
Aile yapısındaki bu değişim, aile-çocuk ilişkileri ve anne-babanın çocuk yetiştirme tutumlarınıda etkilemiş daha demokrat ve özgür bireylerin yetişmesine neden olmaktadır. Bizler günümüzde çocuğun yetiştirilmesi ve toplumun dönüştürülmesinde anne-babaların en büyük sorumluluklarının büyük ve zor olduğunu biliyoruz.
Bu noktası ile İl Müdürlüğü olarak aileyi güçlendirici çalışmalarımıza ağırlık verdik. Çünkü ailenin çocukla kaliteli iletişimi çocuğun kişilik ve soysal gelişimi açısından çok önemli haldedir. Aile içinde kurulan iletişimin çocuğa model olduğu ve onun daha sonraki yaşamında önemli ölçüde etkilediği araştırmalarla ortaya konulmaktadır.
Yine günümüzde aile dışı kurumlar, aile üyelerini daha fazla etkilemekte. Bizler İl Müdürlüğü olarak ailenin korunması, geleceğimizin teminatı olan çocuklardan bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimi ile kişisel güvenliği güvence altına almak için çalışmalara devam etmekteyiz.”

Yorumlar