Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ yürütülmektedir. Program kapsamında Yozgat'ta Altın Bebek Dostu İl çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
Altın Bebek Dostu İl çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklamada: “Emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirmede 10 adım stratejisinin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması İle beslenme bozukluklarının önlenmesi böylece çocuklarda ölüm ve hastalık oranlarını düşürmek hedeflenmektedir. Anne sütü annenin bebeğine vereceği hiçbir besin grubuna benzemeyen ve taklit edilemeyen içeriğiyle en özel besin ve en güzel hediyedir. İl Sağlık Müdürlüğü olarak hedefimiz her kadına şartları ne olursa olsun emzirme için profesyonel ve toplumsal desteğin sağlanması, annelerin emzirme İle ilgili tecrübe kazanabilmesini sağlayacak tüm bilgi, eğitim ve özgüvenin verilmesidir.” dedi.
“Altın Bebek Dostu İl” programı kapsamında 10.07.2019 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yrd. Dr. Elif Bilge Özkan, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kronik Durumlar Birim Uzmanı Rivahi Kalay ve Çocuk Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim personelleri tarafından Küçük Eller Kreş Gündüz Bakımevi, kurucu Müdürleri Özlem Alpavut, Canan Akyok ve kreşteki miniklerimizi ziyaret ettik.
Ziyaret esnasında eğitimcilerimize, kreş çalışanlarına anne sütünün önemi, emzirme teknikleri hakkında bilgi verildi. Etkinlik kapsamında Birimimiz tarafından çocukların boyama faaliyetleri sonrası annelerine vereceği mektup hazırlandı. Eğitim ve faaliyet sırasında Yozgat Belediye Başkanlığı tarafından görevlendirilen ilimizin BOZOK CAN’ ı bizlere eşlik etti. Geleceğimizin teminatı olan miniklerimizle ve BOZOK CAN ile boyama faaliyetinde eğlenceli vakit geçirirken, sağlıklı nesiller için emeği geçen annelerimize teşekkür mektupları çocuklarımız tarafından boyanarak hazırlandı.
Faaliyet kapsamında BOZOK CAN ile bize destek sağlayan Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Belediye Temizlik İşleri Müdürüne, yerel maskotumuza, Küçük Eller Kreş Gündüz Bakımevi müdürleri ve çalışanlarına, heyecanlı minik yürekleri ile faaliyetlerimizin neşe kaynağı çocuklarımıza teşekkür ederiz.

Yorumlar