Altın ve mücevher takıya 6 ay sonra yeniden taksit geleceği haberi sonrası sektör temsilcilerinin bir kısmı işlerin artacağını söylerken bir kısmı da aynı seviyelerde satış yapılacağı görüşünde.
ALTIN BEKLENENİ VERMEDİ

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası altın fiyatlarında artış olacak söylentisinin gerçekleşmediğini dile getiren sarrafiye işi yapan esnaf altın fiyatlarının artışını ülke ekonomisinin durumuna bağladı.
"İŞLERİMİZDE HENÜZ BİR ARTIŞ OLMADI"
Pırlanta Kuyumculuk sahibi Mehmet Demirel daha öncede uygulanan ve kaldırılan taksit sisteminin geri gelmesinin şuan için satışlarda bir farklılık oluşturmadığını söyledi. Demirel,"Altının 4 taksitle satılabilmesi uygulaması daha öncede geldi ancak kaldırılmıştı. Satışlarda çok fazla etkisi yok şuan. Daha önceden 4 taksit uygulaması varken de taksit sayısı aşılabiliyordu. Buradan alışveriş yapan vatandaşımız kredi kartı ile taksitsiz alışveriş yapsa da bankada istediği taksite böldürebiliyordu. 31 Mart'tan sonra vatandaşta altında bir yükseliş beklentisi vardı ancak bir artış olmadı. Bir kıpırdanma var. 3-5 TL arasında bir dalgalanma var. Önümüzde ki bir haftalık yada on günlük süreç içerisinde belki biraz geriler ancak yine artarak devam eder. İnsanların alım gücü düştü. Gün günü aratmaya başladı. Türk Lirası değer kaybedince insanlar altına yatırımdan ziyade birinci giderlerine yöneldi. Gram Altın 224 TL, Çeyrek Altın 380 TL. Seçimden önce 405-410 TL civarına çıktı ama şuan geriledi" dedi.
"TAKSİT SAYISI ARTMALI"
Taşkınlar Sarrafiye kuyum ustası Mustafa Yüksel ise taksit sayısının artmasının hem kendileri için hem de vatandaş için iyi olacağını söyledi. Yüksel,"Altında çok fazla bir artış yok. Hatta biraz artıyor biraz düşüyor. Küçük bir dalgalanma ile kendi seyrinde devam ediyor. Gün içerisinde aynı fiyatlarda oynama oluyor. Altın satışlarında taksit olanağının gelmesi iş potansiyelini artırır. Taksit olunca insanlara cazip geliyor. Altın fiyatları yüksek olduğu için peşin alamıyor çok kişi. Taksit olunca ödeme kolay olduğundan alabiliyorlar. 4 taksit uygulaması gündemde ancak 4 taksitte bence yeterli değil. Altın fiyatları yüksek. Düğün sezonu dediğimiz günler geliyor. Havaların ısınması ile birlikte düğünler olacak. İnsanlar hediye olarak takı takacaklar ancak fiyatlar yüksek olunca peşin olarak alamıyor. Taksitli olması hem vatandaşa kolaylık sağlar hem de bizlerin iş potansiyelini yükseltir." ifadelerini kullandı.
"ARTIŞ ÜLKE EKONOMİSİ İLE ALAKALI"
Arslan Sarrafiye sahibi Selahattin Arslan ise taksit uygulamasının işlerde çok fazla bir fark oluşturmayacağı görüşünde. Arslan,"Taksit uygulamasının gelmesi bizde çok fazla bir değişiklik yapmaz. Kredi kartı kullanmıyorum ben. Kredi kartına taksit işleri bence çok etkilemez. Herkesin kendi müşterisi vardır. Kredi kartı ile alışveriş yapanlar gelip geçici müşteridir. Altın için karta taksit isteyen çok fazla olmuyor. 31 Mart Seçimleri sonrası genel olarak altında bir artış bekleniyordu. Çok az bir artış oldu ancak çok sürmez bu altın. Altının artışında sezonun yada düğünlerin bir etkisi yok. Altın fiyatlarının artması tamamen ekonomik durumla alakalı. Ülkenin ekonomik durumu ile alakalı olarak artış olsa da çok fazla yükselmeden geri düşer" şeklinde konuştu.

Yorumlar