Altın ons fiyatına gelen zam ve son zamanlarda yaşanan dövizde ki artış altın fiyatlarının yükselişine sebep oldu.
ALTIN YİNE ZİRVEDE

İlimizde altın işi yapan sarraflar altına yatırım vatandaşlara bugünlerin tam zamanı olduğu tavsiyesinde bulunurken, Ramazan sonrasında daha da artmasını bekledikleri altına yatırım yapma fırsatının kaç olacağını dile getirdiler.
"ALTINA YATIRIMIN TAM ZAMANI"
Taşkınlar Kuyumculuk satış temsilcisi Emre Üngörmüş,"Ramazan dolayısı ile satışlarımız pek yok. Yozgat kültüründe ramazanda düğün yapmak yok. Durum öyle olunca insanlarda altın alış verişi yapmıyorlar. Altın olarak borç almış olanlar, yada borcu olup altın bozdurmak isteyenler geliyorlar. Ramazan ayının son haftasına doğru işler açılmaya başlar. Aynı zamanda yaz ayları geldi havalar artık ısındı. Düğünler başlayacak. Öyle olunca işlerde bir artış olacak. Geçtiğimiz aylara göre altın fiyatları şuanda yüksek. Herkesin malumu olduğu üzere ekonomik sıkıntı yaşadığımız bir süreç geçti. Altın tavan yaptı. Sonrasında duruma müdahale edilerek altının artışı durdurulup hatta düşüş yaşanmıştı. Altın son zamanlarda döviz artışı ile birlikte yeniden yükselişe geçti. Elinde parası olup yatırım yapmak isteyenler için altına yatırım için tam zamanı. Ramazan ayı sonunda da bir artış yaşanmasını bekliyoruz" dedi.
"DÖVİZ ARTIŞI ALTINI DA TETİKLEDİ"
Yaşar Kuyumculuk satış temsilcisi Selim Erkekli,"Daha önce altın bir tırmanışa geçmiş ve rekor kırmıştı. Sonrasında düşüşe geçmişti. 425 TL'yi gören çeyrek altın 400 TL'nin altına inmişti şimdide 420 TL oldu. Bundan sonra da düşecek gibi gözükmüyor. Döviz artışı ister istemez altına da yansıdı. Bu şekilde gider. Özellikle Ramazan sonrası artmış olacak. Halkımız en çok çeyrek altın alır satar. Çeyrek altın 435 TL'yi görecek. Ramazan Ayı'nda düğünler olmaz böyle olunca da sarrafiyelerde işler yavaşlar hatta durur. İşlerimiz şuan bu durumda. Ramazan'dan sonra daha hızlı devam edecektir. İnsanlar eğer şu sıralarda paralarını değerlendirmek istiyorlarsa altın almalılar. İmkanı olanın altına yatırım yapmalı. Ramazan Ayı'ndan sonra altın almaya gerek kalmaz. Altın artacağı kadar artmış olur. Çok fazla bir kazanç sağlamaz insanlara" ifadelerini kullandı.
"ALTIN HİÇ BİR ZAMAN KAYBETTİRMEZ"
Kamanlı Sarrafiye sahibi Mehmet Ali Kamanlı,"Altın daha önce bir zirve yapmıştı. Sonrasında piyasalara yapılan müdahalelerle düştü. Ancak altın hiç bir zaman gördüğü zirve fiyatın altında kalmaz. Daha önce 425 TL'yi görmüştü şimdide 420 TL oldu çeyrek altın. Önümüzde ki süreçte de artışına devam edecek. Döviz yükseldi. Bununla paralel olarak artışına devam eder. Dolar yükselir, ons fiyatı yükselir. Yani altın iki kat artmaya devam eder. Altın her zaman karlı bir yatırım aracıdır. 30 senedir sarrafiye işi yapıyorum. Altının hiç kaybettirdiğini görmedim. Uzun vadede her zaman kazandırır. Kısa vadede alım satım yapılacaksa çok gerek yok. 90'lı yıllarda 11 Bin dolara 1 Kg altın alınıyordu. Şimdi 41 Bin dolara 1 Kg altın alınıyor. Dolar arttı altın kazandırdı. Ons fiyatı arttı yine kazandırdı. Şuan işler durgun ancak Ramazan'ın son günlerine doğru işlerimiz normale döner. Hatta düğün yapacaklar gelinlerine bayramda hediye altın alırlar. O şekilde de bir satış başlar" şeklinde konuştu.

Yorumlar