Yozgat Emniyet Müdürü Murat Esertürk, son dönemlerde iletişim araçlarıyla dolandırıcılık olaylarının arttığını belirterek, yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Banka yetkililerine dolandırıcılık uyarısı

Yozgat Emniyet Müdürü Murat Esertürk, son günlerde ülke genelinde sıkça rastlanan kontör dolandırıcılığı ile diğer dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları uyardı.
Yozgat Emniyet Müdürlüğü tarafından Yozgat’ta faaliyet gösteren banka müdürleri ve yetkililerine dolandırıcılık, kades, haydi, uyuma ve en iyi narkotik polisi anne projeleri hakkında bilgilendirme yapıldı.
Yozgat Emniyet Müdürü Murat Esertürk, son dönemlerde iletişim araçlarıyla dolandırıcılık olaylarının arttığını belirterek, yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
İletişim yoluyla dolandırıcılık suçuyla etkin mücadele kapsamında vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla suçun farkındalığının artırılması ve yaşanabilecek mağduriyetlerin engellenmesi amacıyla çalışmalar yapıldığının altını çizen Esertürk, huzur ortamının sağlanmasında polisin yaptığı çalışmaların yanı sıra halkın verdiği desteğin de çok önemli olduğunu vurguladı.
Esertürk, dolandırıcıların önce vatandaşın güveninin kazandığını sonra da parasını çaldığını ve tuzağa çekmek için kullandıkları senaryoların sürekli değiştiğini belirtti.
Vatandaşların kendisini, ailesini ve arkadaşlarını koruyabileceğini ifade eden Esertürk, şunları kaydetti:
"Art niyetli şüpheli şahıslar aziz milletimizin saf ve temiz duygularını da kullanarak birçok vatandaşımızı maddi kayba uğratmaktadır. Kendilerini hakim, savcı, polis ve banka görevlisi olarak tanıtarak sizinle irtibata geçen dolandırıcılar 'hesabınız terör örgütü tarafından kullanıldı, terör örgütü ile bağlantınız tespit edildi' gibi sözlerle sizi korkutarak sizlerden para veya değerli eşyalarınızı isteyebilir, bunlara kesinlikle itibar etmeyin. Unutmayın ki hiçbir kamu görevlisi sizden asla para istemez. Banka çalışanı gibi sizi arayarak ücret, komisyon iadesi, faiz iptali, borç erteleme, aidat iptali gibi vaatlerle sizden kart bilgilerinizi isteyebilirler, bu şekilde irtibata geçen kaynağına güvenmediğiniz kişiler dolandırıcıdır. Bilgilerinizi bu kişiler ile kesinlikle paylaşmayın."
Esertürk, vatandaşları, cazip kampanya, indirim kuponu, puan kazanımı gibi içerikli mesaj (sms) bildirimlerine karşı da uyararak, "Özllikle sosyal medya hesaplarında veya ikinci el eşya satan internet sitelerindeki ilanlara ön ödeme (kaparo) göndermeyin. Ürünlerinizi yüz yüze iletişime geçerek satın alın. Çünkü ilan sahiplerinin ilanlarda belirttiği herhangi bir bilgi ya da görsel gerçeği yansıtmayabilir." ifadelerini kullandı.
Daha sonra, uzman personel tarafından banka yetkililerine bilgilendirme yapıldı. YAŞAR ÖZER

Yorumlar