15 Temmuz hain darbe girişimine bizzat tanıklık eden Yozgatlı 15 Temmuz gazimiz Muammer Erkaya darbe girişiminin üçüncü yıl dönümünde duygu ve düşüncelerini paylaştı.
BAŞARAMADILAR BAŞARAMAYACAKLAR

Hain darbe girişiminde milletimizin bu kalkışmaya karşı koyduğu en önemli noktalardan biri de Genel Kurmay Başkanlığıydı. Darbeci hainlere karşı ön saflarda mücadele veren Gazi Muammer Erkaya yaşanılan olayları tekrar anlattı ve yine milletimize karşı böyle bir kalkışma olursa hiç düşünmeden tekrardan kendini millet saflarına atacağı ifadelerine değindi.
"BİR PET ŞİŞE SU BİR DE TÜRK BAYRAĞI"
TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) spikerinin darbe metnini okuması ile bir şeylerin ters gittiğini anlayan Gazi Muammer Erkaya," Sivil hayatımda ressamım. Televizyonlarda darbeye dair metinlerin okunması, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın görüntülü görüşme çağrısında bizleri sokaklara davet etmesi ile arkadaşlarımızla bir araya gelip ellerimize bir pet şişe su bir de Türk bayrağımızı alıp sokaklara indik. Bekleme halinde olan tankları gördüğümüzde normalde askeri araçların şehir içerisinde olmaması gerektiği düşüncesi ile bu askerlerin bir kötülük, bir yanılgı içlerinde olduklarını hissettik ve içerisindeki askerlerin dışarıya çıkmadıklarını fark ettiğimiz anda tankın hareket etmemesini sağlamak amaçlı paletlerine kaldırım taşları sıkıştırıp egzozunu yabancı cisimler ile kapattık. Bizim bu müdahalemizi fark neden darbeci askerler bizimle birlikte olan bir vatandaşımızı başından vurmak sureti ile şehit ettiler. Olayın ciddiyetini bu vahim olaydan sonrada daha da anlayarak arkadaşlarımız ile birlikte tankların üzerinde Genel Kurmay Başkanlığına kadar geldik. Genel Kurmay Başkanlığı önünde darbeci askerlere karşı çatışma sürdüren polisler olduğunu gördükten sonra orada bulunan tüm vatandaşlar ve bizlerin yanında olan polisler ile birlik olup Genel Kurmay Başkanını kurtarmak planı ile binaya giriş yaptığımızda bina içerisinde siper almış darbeci hainleri gördük. Askerler tarafından bizlere ateş açılması sonucu Genel Kurmay Başkanlığı yakınındaki köprüye kaçıştık. Helikopterler ve savaş uçaklarının alçak uçuşlar ile bizlere saldırması sonucu üzerlerimize gelen şarapnel parçaları ile yaralandım. Diğer yaralı insanların güvenli kısımlara çekilmesini sağladıktan sonra gözlerim karardı ve yere düştüm. Şarapnel parçaları haricinde vücudumun 3 kurşunla isabet aldığını ancak o zaman fark edebildim. Daha sonra ambulanslar ve sivil araçların yardımı ile hastanelere götürüldük. 15 Temmuz gecesi kapattığım gözlerimi 21 Temmuz günü hastanede açtım. Olaylar genel hatları ile bu şekilde gelişti. Çok fazla yaralanma ve insanlık dışı görüntülere şahitlik ettik ancak anlatabileceklerim bu kadar , ancak yaşayanlar bu durumu bilir" dedi.
"İLK BAŞARISIZ DARBE GİRİŞİMİ"
Türkiye Cumhuriyetinin ilk başarısız darbe girişimine şahit olduğunu ve bu kalkışmayı engellemekten sevinç duyduğunu söyleyen Erkaya," Geçmiş yıllarda devletimize yapılan darbeler ile ülkemizin çok yaralar aldığına şahit olduk. Başarılı olan bu darbe girişimlerine bir müdahale de bulunamamış olmak bile beni suçlu hissediyor bu da bizim ayıbımız. Ancak halkımızın 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde her kesimden tüm vatandaşlarımız tek vücut olarak bu kalkışmaya engel olduk. İçimizde ki hainler hiç bir zaman bitmiyor ancak bizler birlik olduğumuz sürece hiçbir güç bizleri bölemez ve devletimize zeval veremez. 15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yıl dönümünde o kara günü şehitlerimizin verdiği üzüntü ve darbe girişiminin başarısız olması sevinci ile anıyorum. Başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Tekrar böyle bir durum olduğu takdirde yine hainlere karşı en ön saflarda olacağım" şeklinde konuştu.

 

Yorumlar