Doğankent Belediyesi, GES ile ürettiği enerjiden projelere kaynak oluşturuyor
Başkan bu  işi biliyor!

Sorgun’a bağlı Doğankent Belediyesi Güneş Enerji Sistemiyle (GES) elde ettiği gelirle hem tasarruf sağlıyor hem de yeni projelere kaynak oluşturuyor.
Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, Çandır Belediye Başkanı Mustafa Ertan Örgün ile birlikte Güneş Enerjisi Paneli Üretim tesisinde incelemelerde bulundu.
Yozgat’ın en tecrübeli ve başarılı belediye başkanları arasında bulunan Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, GES projesi ile adeta beldeye yeniden hayat verdi. Kısıtlı bütçe ile belediye hizmetlerini gerçekleştirmeye çalışan Başkan Sungur, devreye soktuğu GES ile belediyede yeni bir dönem başlattı.
Yozgat’ın enerji kaynaklarının doğru kullanımı ile tasarraf yaparak gelir elde edileceğinin en iyi örneğini gösteren Başkan Sungur, bu işi bildiğini bir kez daha yansıtmış oldu.
Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, GES projelerinin 3,8 milyon liraya mal olduğunu belirterek, enerjinin ülke için olmazsa olmazı olduğunu, Türkiye’nin elindeki enerji kaynaklarını kullanması gerektiğine dikkat çekti.
Belediyecilikte enerjinin çok önemli olduğunu ifade eden Sungur, “Belediyeler içerisinde öz kaynak yaratmak çok daha önemlidir. Sadece hazineden gelen yardımla hizmetleri yürütme kısıtlı olabilir ama belediyeye öz kaynak yaratırsanız bu birçok projeyi gerçekleştirmede size yardımcı olur” şeklinde konuştu.
Başkan Sungur ürettikleri enerjiyi Çamlıbel Elektriğe sattıklarını belirterek, Dünyada ve ülkemizde sürekli olarak artış gösteren enerji ihtiyacını karşılamak için mevcut olan kaynakların yetersiz kalması sonucunda bu tür yenilenebilir enerjilerin öneminin daha da arttığı bilgisini verdi.
Sungur “Tüm dünyada ihtiyacı karşılamak üzere Alternatif Enerji kaynaklarının arayışı hızla devam etmektedir. Geleneksel fosil yakıt kaynaklı enerjilerin tüketimi sonucunda tabiatta onarılması imkansız zararlar ortaya çıkmasını engellemek amacı ile ve dünyada yaşadığımız ortamın korunması için yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyacımız vardır. Dünya ülkeleri çevrenin zarar görmesini engellemek, meydana gelen zararı en aza indirmek, küresel ısınmayla baş edebilmek için yenilenebilir enerjilere yönelmişlerdir. Bizde bu nedenle Güneş Enerjisi Sistemine geçmeye karar verdik. Hazırladığımız proje çerçevesinde çalışmalara hız verdik. Şu anda paneller takılmaya başlandı. 15 güne kadar çalışmalar sona erecek ve projemiz hayata geçecek” dedi.
İKİNCİ TESİS DEVREYE GİRECEK
Belediye Başkan Sungur, güneş enerji santralinden sonra ikinci bir tesisi daha devreye sokacaklarını kaydetti.
Elde ettiği gelirle hem belediyenin tüm masraflarını karşılayıp, hem de projelere kaynak aktardıklarına değinen Başkan Sungur, “Yenilenebilir enerji çalışmaları kapsamında elektrik üretimi yapıyoruz. Mevcut megavatı 5 megavata çıkartmaya yönelik yeni bir güneş enerji santralini devreye sokabilmek amacıyla çalışmalarımızı başlattık’’ diye konuştu.

Yorumlar