Kurban yada Ramazan Bayramı ayrımı olmaksızın kültürümüze bağlı olarak bayram ziyareti yapan misafirlere yapılan ikramlar hem aşırı kiloya hem de sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.
BAYRAM BESLENMESİNE DİKKAT!

Özellikle Kurban Bayramı'nda bol et tüketiminin sağlık sorunlarına neden olmaması için uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Sema Kılıç Beslenme Diyet Danışmanlık Merkezi sahibi diyetisyen Sema Kılıç bayramda beslenme konusunda önerilerde bulundu.
"BAYRAM KÖTÜ İZLER BIRAKMASIN"
Diyetisyen Kılıç,"Malum Kurban Bayramı'nı idrak edeceğiz. Dini bayramlar tüm aile bireylerini bir araya toplayan sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günler. Ailemizle geçireceğimiz bu gün bizlere kötü izler bırakmaması için kaçınmamız gereken bazı şeyler var.Kurban Bayramı malum yaz günlerine denk geldiği için açık havada bekletilen ette bakteri üremesi gözlenir. Bu durum da vatandaşların zehirlenmelerine yol açabilir. Bu yüzden vatandaşların etleri buz dolabında saklamaya dikkat etmeleri gerekir.Bayram sabahında kesinlikle kahvaltı yapılması önemlidir .Sindirim siteminin düzenli çalışması için özellikle sebze tüketimine gün boyu özen gösterilmeli. Bu sayede kan şekeri zararsız bir şekilde yükselir.Tatlıları yerken mutlaka yanında bir protein kaynağı besin olmalı. Bu da yine geç acıkmaya ve kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlar. Bu öneriye özelikle diyabet hastası bireylerin daha dikkat etmesi gerekir" dedi.
"DOYUNCA SOFRADAN HEMEN KALKMAK LAZIM"
Kılıç,"Bir diğer mevzu ise davet sofralarından doyduktan sonra hemen kalkmak. Çünkü muhabbetin etkisiyle dalıp ne yediğimizin farkına varamıyoruz ve doyduğumuz halde yemeğe devam ediyoruz.Bayramın sonunda iki üç kilo almış halde olamamak için özellikle bu önerilere dikkat edilmesini tavsiye ederim. Bayramı tatilde geçirecek olan kişiler uyandıktan sonra kumsalda, koşu bandında kırk dakika yürüyüş, gün içinde iki kez birer saat yüzme gibi aktiviteler yapabilirler. Tatilde yapacağınız bu aktiviteler kaçamak besinleri yakma konusunda oldukça yararlıdır. Yapılacak sporun şiddeti, türü kişiye göre değişebilir" ifadelerini kullandı.
KURBAN ETİNİ HEMEN TÜKETMEYİN"
Kılıç,"Bayram tatilini aile ziyaretleri ve evde dinlenerek geçirecek olan kişilerin de yine aldığı fazla kalorileri yakmak için aktiviteye ihtiyacı olacaktır. Bayram ziyaretlerine giderken yapılacak yürüyüşler bu konuda etkili olabilir. Mümkün olduğu kadar ziyarete gideceğiniz yere yürüyerek gidin .Kırmızı et protein,demir,çinko ,fosfor ,magnezyum açısından zengindir .Proteinli besinleri az tüketmesi gereken böbrek , karaciğer hastaları veya başka metabolik hastalıklara sahip kişilerin dikkatli tüketmesi gereklidir .Kurban kesilir kesilmez hemen tüketilmemelidir .Hemen tüketmek mide problemlerine yol açabilir" şeklinde konuştu.
"BOL SALATA VE SEBZE TÜKETİLMELİ"
Son olarak Kılıç,"Eti tüketirken yanında bol salata ve mevsim sebzeleri tükettiğinizde dengeli bir öğün elde etmiş olursunuz. Eti pişirirken ekstra yağ eklemeyin ve daha çok kavurma kızartma gibi yöntemlerin yerine haşlama fırında gibi yöntemleri tercih edin . Ette bulunan demir limonlu bir salata ile vücutta daha kullanılabilir ve etkin olacaktır.Yemeklerden iki saat sonra yürüyüşler yaparak hazımsızlığa karşı önlem alabilirsiniz.Kültürümüzde bayram denince akla ilk gelen tatlıdır. Bu günlerde özellikle dikkat etmemiz gereken şerbetli tatlıları ve şekerlemeleri fazla tüketmemektir .Özellikle sütlü tatlılar ve dondurma gibi tatlıların tercih edilmesi daha doğru ve sağlıklı bir tercih olacaktır . Tatlının yanında açık çay ya da su için.Bayramın vazgeçilmezleri arasında olan el açması börekler ve tatlıları tüketirken ölçüye dikkat edilmelidir.Herkese sağlıklı ve huzurlu bir bayram diliyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar