Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Karadağ, Kayseri’de bir dizi incelemelerde bulundu
Boğazlıyan merkezli  yatırım gezisi

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, beraberinde Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Güngör Yılmaz ile Kayseri’de bir dizi inceleme ve görüşmelerde bulundu.
İlk olarak geçtiğimiz aylarda Endüstriyel Kenevir alanında sektörel buluşmalar çerçevesinde üniversitemizi ziyaret eden Kayseri’nin tekstil alanında faaliyet gösteren köklü firmalarından olan KARSU Tekstil A.Ş.’yi ziyaret eden Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Kayseri’nin İncesu ilçesinde yer alan KARSU Tekstil’e ait tesisleri gezdi.
Firma yetkilileri ile yapılan görüşmede konuşan Rektör Karadağ, üniversite olarak YÖK tarafından “endüstriyel kenevir” alanında ihtisaslaşma belgesi aldıktan sonra kenevirin biyokütlesinin endüstriye kazandırılması hususunda bir dizi sektörel buluşmalar gerçekleştirdiklerini, KARSU Tekstil’in ise kendilerini ziyaret ederek, bu alanda Üniversitenin de destekleri ile Yozgat’ta yatırım yapabileceklerini ifade ettiklerini, bu ziyaretin de yapılacak çalışmaları sağlam bir zemine oturtmak ve ileri boyuta taşımak maksatlı olduğunu ifade etti.
İhtisas Üniversitesi olma sorumluluğu ile hareket ettiklerini belirten Rektör Karadağ, “Gerçekleştirilecek işbirliği neticesinde özellikle Boğazlıyan bölgesinde konuşlanacak yatırımların Yozgat’ın ve bölge insanının ekonomik açıdan rahatlamasına vesile olacaktır” dedi.
KARSU Tekstil A.Ş. adına konuşan Dr. Bilgehan Ülger ise Kenevir’e dayalı olarak üretilecek iplik, elyaf ve diğer tekstile hammadde teşkil edecek ürünler ile Kenevir merkezli üretimde sürekliliği sağlamak niyetinde olduklarını ve bu faaliyetleri yürütürken Yozgat Bozok Üniversitesi’nin teknik, birikim ve himayelerinde bu işleri yürütmek istediklerini ifade ederek, yapacakları yatırımın Boğazlıyan ilçesi sınırları içerisinde olmasını arzu ettiklerini kaydetti.
Ziyarette yer alan isimlerden Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise Boğazlıyan ilçesinde geniş arazilerin yer aldığını, sulama imkânlarının geniş olduğunu ve kenevir ekimi için Üniversitemiz öncülüğünde her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Bu manada KARSU Tekstil’in bölgeye yapacakları yatırımın kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.
Kayseri ziyaretinin ikinci durağında Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesinde faaliyetini sürdüren Hayvan Hastanesi ziyaret edildi. Ziyarete Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Gönülalan, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kanbur, Prof. Dr. Ali Cesur Onmaz katıldı.
Erciyes Üniversitesi bünyesinde çalışan Hayvan Hastanesi yetkililer tarafından gezdirildi. Hastanede yer alan cerrahi üniteler, müdahale odaları, analiz laboratuvarları, ameliyat sonrası müşahede odaları gibi bölümler yerinde görülerek, yetkililerden bilgi alındı. Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ziyarette yaptığı konuşmada Erciyes Üniversitesi bünyesinde uzun zamandır faaliyet gösteren Hayvan Hastanesi’ni yerinde incelemek istediklerini, buradaki bilgi, birikim ve tecrübeden de istifade ederek Üniversitemiz bünyesinde kurulacak olan hayvan hastanesinde bu tecrübelerden yararlanmak istediklerini ifade etti.
Ziyaret kapsamında son durak Erciyes Üniversitesi Safiye Çıkrık Meslek Yüksekokulu Süt Ürünleri İşletme Tesisi oldu. Günlük 2 ton süt işlenerek, süt ürünlerine (peynir, yoğurt, kefir vb.) dönüştürüldüğü tesise yapılan ziyarette Üniversitemizin katkı sağlayarak yapılması planlanan süt işletme tesisi kurulumu için fikir alışverişinde bulunulup, yetkililerden bu konuda bilgiler alındı. Yapılan incelemede tesisin kapasitesi, hijyen durumu, çevreye etkisi, pazarlama ağı gibi konular değerlendirildi.

Yorumlar