Muharrem Ayı İslam dini açısından önemli görülen aylardan bir tanesidir. Hicri Takvim’in yılbaşı Muharrem Ayı’nın ilk günü kabul edilirken Muharrem Ayı’nın 10. Günü ise dinimizce önemli birçok olayın gerçekleştiği Aşure Günü’dür.
BOLLUK VE BEREKET “AŞURE GÜNÜ”

Bereketin ve paylaşmanın günü olarak kutlanan ve Aşure tatlısının yapıldığı Aşure Günü’ne vatandaşların ilgisi büyük. Her sene olduğu gibi bu sene de vatandaşlar aktarlardan aşure malzemesi alarak kazanlarını kaynatıyorlar.
BEREKETİN SİMGESİ
Dinimizce peygamberlere dair pek çok önemli olayın yaşandığı, halk adına bereketin ve paylaşmanın simgesi olan Aşure Günü bugün idrak ediliyor. Dinimizce önemli aylardan birisi olan Muharrem Ayı’nın 10’ncu gününe denk gelen aşure günü Yozgatlı vatandaşlarca da unutulmaksızın her sene aşureler kaynatılarak kutlanıyor. İnanca göre Hz. Nuh'un tufan sonrası karaya bastığında elinde kalan son malzemelerle yaptığı aşa da denilen, bolluk ve bereketin simgesi aşure, muharrem ayında gönülleri tatlandırmaya devam ederken aşure için malzeme satışı yapan esnafın ise yüzü gülüyor. Aşure Günü’nün okulların açılmasına denk gelmesinden dolayı vatandaşlar öncelikli olarak her ne kadar okul malzemelerine odaklansalar da aşureyi de es geçmiyorlar. Kimi vatandaşlar evlerdeki ocaklarda aşurelerini kaynatırken kimi vatandaşlar ise bahçelere kurdukları büyük kazanlarla aşurelerini kaynatıyor.
“AŞURENİN MANEVİ HAZZI VARDIR”
Vatandaşlar aşure günü için hazırlıklarını tamamlarken aşure malzemesi satan esnaf ise yavaş yavaş artan satışlardan dolayı memnun. Paytoncular Gipa Market sahibi Fevzi Örmüş Aşure Günü için hazırlıklarının tamam olduğunu, aşurelik malzemelerin tezgâhlarda yerini aldığını dile getirdi. Yozgatlıların 11-12 çeşit üründen aşure kaynattıklarını dile getiren Örmüş,” Aşure günü için hazırlıklarımız tamam. Yozgat’ın insanı bu gibi günlere çok önem verir. Şuan gündemin birinci maddesi her ne kadar okulların açılması, okul kıyafeti ve kırtasiye ürünleri olsa da yine aşure için de hazırlıklarını sürdürüyorlar. Bizde vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet vermek adına hazırlıklarımızı tamamladık. Ürünlerimizi tezgâhımıza yerleştirdik. Şuan satışlar çok yüksek bir seviyede değil. Hafta içerisinde açılmaya devam eder. Aşure’nin bizde bir gelenekten öte manevi ve dini bir tarafı var. O yüzden bizim insanımız bugüne ayrı bir özen gösteriyorlar. Geçen senelere nazara bu sene aşure gününe ilgi ve aşure gününe dayalı satışlar daha fazla. Aşure kaynatmak isteyen vatandaşlarımız 60-70 TL gibi bir fiyata güzel bir aşure yapabiliyorlar. Geçen seneden bu seneye fiyatında artış olan tek ürün incir. Diğer ürünlerde gözle görülür bir artık yok” dedi.
“AŞURE SADECE YİYECEK DEĞİL AYNI ZAMANDA MESAJDIR”
Ursavaş Baharat sahibi Murat Ursavaş ise Aşure Ayı’na Yozgatlı vatandaşların ayrı bir ilgi gösterdiğini dile getirdi. Henüz çok fazla satışların olmadığını söyleyen Ursavaş,” Hafta içi hareketlilik ile birlikte satışlarda başlar. Çünkü Yozgatlı vatandaşlarımız manevi değeri olan günlere mutlaka ilgi gösterirler. Geçen sene ile bu sene ki fiyatlar arasında çok bir fark yok. Hatta hiç artmayan ürünler var. Vatandaşlarımız aşure için ne gibi ürün arıyorlarsa hepsini ucuza temin edebiliyor. Aşure çok uzun zamanlardan günümüze gelen bir gelenek. Her yörenin farklı bir aşure anlayışı var. Eskiden kazanlarda kaynatılırdı. Şimdi evlerde ocaklarda bile yapılıyor. Önemli olan içinde ki ürünler gibi birleşmek kaynaşmak ve bir arada olmak. Aşure sadece bir yiyecek değil aynı zamanda da bir mesajdır insanlığa” ifadelerini kullandı.

Mehmet Ünal isimli vatandaşta,” Aşure günü sadece bir yiyeceğin dağıtıldığı gün değil manevi duyguları da içerisinde barındıran bir gün. Evlerimizde aşureler kaynıyor. Komşularımızla paylaşıyoruz. Hem manevi hem de maddi hazzını yaşıyoruz. Bu sene ekonomik durumlardan dolayı vatandaşlar çok fazla aşure yapmasalar da olmazsa olmaz bir hal aldığı için bu geleneğimizi bizler sürdürüyoruz.

Yorumlar