Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, bankalara çağrı yaptı.
‘Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’un bankalara yönelik çağrısına Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası’ndan destek geldi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında 365 Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanı ile telekonferans yöntemi ile yapılan toplantı sonrasında Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik açıklamalarda bulundu.
İŞLEMLERİ KOLAYLAŞTIRIN
TSO tarafından hazırlanan raporların, bankalar ve yaklaşımları konusunda TOBB’a verdiklerini belirten ve bunların sonuç vermeye başladığını ifade eden Çelik, sanayicilerin bankalardan 2020 yılı boyunca koşulsuz destekte beklediğinin altını çizdi.
Tüm bankaları sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağıran Çelik, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi.
Koronavirüs salgını döneminde en önemli meselenin ‘üretim gücünü muhafaza edilmesidir’ diyen Çelik, “Milli dayanışmaya en çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde Bankalarımızı, sanayicimizin yanında, sanayicimizin işlerini kolaylaştıran kurumlar ve bireyler olarak görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
FİRMALARA DESTEK OLUN
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çelik konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:
“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde ilimizde de pek çok işletmemizin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Birkaç sektör dışında tüm firmalarımızda da ciddi ciro kayıpları var.
Devletimiz bu dönemde ekonomik etkileri kontrol altında tutabilmek için birçok tedbir açıkladı. Bu tedbirlerin ana omurgasında da vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği ve düşük maliyetli işletme kredileri var. Her üç tedbir de firmalarımızın faaliyetlerinin devam etmesi ve istihdamın korunması için çok önemli.
Özellikle kredi genişlemesinin sağlanabilmesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında KGF’nin kefalet kapasitesi 250 milyar lira artırıldı.
Ancak, odamıza gelen şikayetler bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor. Şirketlerimiz bankalar tarafından “limit bitti” denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Hatta koronavirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var.
Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Devletimiz zaten riskin %80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum.”

Yorumlar