Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak bilinen 14 Mart Tıp Bayramı, Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları tarafından düzenlenen program ile kutlandı. Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Fuat Köksal, fakülte dekanları, öğretim elemanları, çok sayıda sağlık çalışanı ve öğrenciler katıldı.
BÜ, Tıp Bayramı'nı unutmadı

Programın açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, 14 Mart Tıp Bayramı’nın bu yıl 100. yılının kutlandığını belirterek “14 Mart Tıp Bayramı artık geleneksel olarak 14 Mart Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta vesilesi ile sağlık camiasının sorunlarının ve taleplerinin dillendirilerek seslerini duyurmalarına olanak sağlamaktadır. Fedakarca ve özveri ile kutsal bir görevi ifa eden tüm meslektaşlarım ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı en içten dileklerim ile kutlarım.” dedi.

Doktorluğun veya sağlık çalışanı olmanın en önemli özelliğinin zor zamanda insanların yanında olmaktan geçtiğini belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın zor zamanda insanlarınyanında olduğu için yaptıkları hizmetlerin unutulmayan ve unutulmayacak hizmetler olduğunu söyledi. Zor zamanda insanların yanında olmanın kendine göre risklerinin olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, “Hak etmedikleri halde doktor ve sağlık çalışanlarımızın zaman zaman olumsuz davranışlara muhatap olmasının en önemli sebebi insanlarla zor zamanlarda karşılaşmalarından dolayıdır. Doktorluk, sabır ve tahammül gerektirir. Bu sebeple yorulmamayı, usanmamayı ve insanların olumsuz davranışlarını problem edinmemeyi düşünmek durumundayız.” dedi.
Sağlık hizmetlerinin en yaygın ve en etkili bir şekilde topluma ulaşması hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının öncülüğünde gerçekleştiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, “Bu vesile ile başta üniversitemiz mensubu hekimlerimiz olmak üzere toplum sağlığını korumak ve geliştirmek için her türlü zor şartta dahi bu kutsal mesleği büyük bir özveriyle yerine getiren değerli hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, tüm hekimlerimizin her türlü sözlü ve fiili şiddetten uzak, güvenli ve huzurlu çalışma ortamlarında mesleklerini başarıyla icra etmelerini diliyorum.” diye konuştu.
Açılış ve günün anlam ve önemini belirtir konuşmalarının ardından Tıp Fakültesinde Profesör ve Doçent kadrolarına atanan öğretim üyelerine cübbeleri giydirilerek beratları takdim edildi.
Program, eğitim ve çeşitli spor dallarında başarı gösteren öğrencilere hediyelerinin verilmesi, kokteyl ve günün anısına fidan dikimi ile sona erdi.

 

Yorumlar