Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, ilçenin gelişip, kalkınması, her alanda marka olabilmesi için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
Çekerek'te bitkisel üretim

Çekerek Belediyesi tarafından kurulan her mevsim seraların da tıbbi aromatik bitki ve süs bitkileri üretimini sürdürüyor.
Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, ilçenin gelişip, kalkınması, her alanda marka olabilmesi için çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
Bölgenin endemik bitki cenneti konumunda olduğuna değinen Çakır, ekonomik getirisi ve küresel olarak artan talebin göz önüne alındığında tıbbi ve aromatik bitkilerin öneminin her geçen gün arttığına dikkati çekti. Çakır, ticaret hacminin büyümesi ve talebin artmasıyla söz konusu bitkilerin üretim olanaklarının arttırılmasına yönelik çalışmaların hızlandığını dile getirdi.
Amaçlarının ilçelerine katma değer sağlamak olduğunu belirten Çakır, şu açıklamaları yaptı:
“Mülkiyeti Belediyemize ait 60 Dekarlık Arazi de oluşturduğumuz Seralarda Lavanta, kekik, biberiye, çilek, kuşkonmaz, böğürtlen, süs bitkileri ve Çeşitli tıbbi aromatik bitki ile diğer ürünlerin fide üretim çalışmaları devam etmektedir.
Hali hazırda oluşturduğumuz 1.500 Dekarlık Lavanta Adası ile ilçemiz, Lavanta ve Tıbbi Aromatik bitkilerle markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Tıbbi Aromatik Bitki Üretim aşamasından sonra Projelerini tamamladığımız Tıbbi Aromatik Bitkiler Sanayi Sitesi ile Ürünlerimiz mamüle dönüştürülerek Şehrimize katma değer kazandıracağız.” HABER MERKEZİ

Yorumlar