Yozgat’ta tarlalarda yoğun olarak görülen Zabrus (Ekin Kambur) böceğinin verebileceği zararlara dikkat çekilerek, çiftçiler uyarıldı.
Çiftçilere ‘Zabrus’ uyarısı

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ekin kambur böceği (zabrusspp) zararlısına karşı üreticilere eğitim verildi.
Yozgat’ta buğday ekim alanlarında görülen ekin kambur böceği (zabrusspp) zararlısına karşı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürülüğü’nde görevli teknik personellerce eğitim programı gerçekleştirildi.
Tarım ve Orman Müdürü İl Tanju Özkaya, buğdayın ve ekin kambur böceği zararlısına karşı çiftileri uyardı. İl Müdürü Özkaya, bu zararlının yaşama ve üreme şekilleri, hububatta yapmış olduğu zararlar, mücadele öncesi ve mücadele sonrası izlenecek yollar ve tohum ilaçlamasının önemine değinerek gerekli işlemlerin devam edeceğini söyledi.
İl Müdürü Özkaya, mücadelenin şart olduğunu belirterek Zabrus'un büyük zararlara yol açabileceğini vurguladı.
Zabrus böceği ile ilgili bilgi veren ve mücadele yöntemlerinden bahseden İl Müdürü Özkaya, "Ekin Kambur Böceği, kışı toprak içinde hem ergin hem de larva halinde geçirir. Soğuk havalarda hareketsiz olan larvalar toprak sıcaklığının 10 derecinin üzerine çıkması ile hareketlenirler. Gelişmesini tamamlayan larvalar iklim koşullarına bağlı olmakla beraber genellikle nisan ayı sonlarında pupa olurlar ve mayıs ayından itibaren erginler çıkar. Erginler yazın sıcak günlerinde toprak içinde yazlamaya girer. Verdiği zarar ise yaşam dönemine göre 3'e ayrılır. Genç larvalar, sonbahar aylarında uygun koşulları bulduklarında ekin yapraklarını toprak içine çekerek yerler. Olgun larvalar ilkbaharda yaprak ve sürgünleri yiyerek zararlı olurlar, m² de 3-4 larva olduğunda tarlalarda yer yer yenik bölümler, açık hububat sıraları ve boşluklar görülür. Bu durum verimin önemli ölçüde azalmasına neden olur. Erginler hasada yakın günlerde başak tanelerini, ekimde ise toprak altındaki taneleri kemirerek zararlı olurlar" dedi.

Yorumlar