Çocuklar için bilim okuryazarlığının önemi konuşuldu.
Çocuklar için bilim

“Türk Dünyası Çocuk Vakfı Söyleşileri” programını Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata’yı konuk etti.
Türk Dünyası Çocuk Vakfı (TDÇV) Başkanı Vali Güngör Azim Tuna tarafından yürütülen ve instagram üzerinden çevrimiçi olarak canlı yayınlanan söyleşisinde “Çocuklar için Bilim Okuryazarlığının Önemi” konulu sohbet gerçekleştirildi.
Topluma ve özellikle eğitime dönük destekleyici çalışmalarından da bahsetme fırsatı bulan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, TDÇV Başkanı Vali Güngör Azim Tuna tarafından sorulan sorular ışığında düşüncelerini paylaştı ve bugün insanlığın değişim ve gelişimini şekillendiren pek çok öncü çalışmada, bilim insanlarının genç yaşta yaptıkları araştırmaların rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bu bakımdan, erken yaşta temel bilim okuryazarlığı ilkelerinin kazandırılmasının önemini ortaya koyan düşünceler paylaştı.
Canlı olarak söyleşiyi takip eden 50’den fazla kişi arasından gelen sorulara da cevaplar verilmeye çalışıldı. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, ezberlerden ve klişe kavramlardan kurtulmak gerektiği yönünde yaptığı kritiklerde, doğru kavramlar kullanılarak, çocuklara “Ne olmak istiyorsun?” sorusu yerine “Ne yapmak istiyorsun?” sorusunu sormak gerektiğini vurguladı.
Proje tabanlı çalışmalar, eğitimde STEM yaklaşımı, köy okullarına dönük yapılması gereken çalışmalar, okul dışı ortamların kullanımı, çocuklarda erken yaşta yeteneklerini ve yönelimlerinin tespiti, mizaca uygun eğitimin verilmesi, iyi eğitilmiş insan açığı, takım çalışması, bilimde uluslar arası işbirliği gibi pek çok konuya değinilen ve kırkambar bir söyleşi olduğu gözlenen programın ilgiyle izlendiği gözlendi.
Planlanandan daha uzun süren programın sonunda TDÇV Başkanı Vali Güngör Azim Tuna, faydalı bir sohbet olduğunu ve çok değerli konular değinildiğini beyan eden değerlendirmelerde bulunarak, Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür etti.
HABER MERKEZİ

Yorumlar