Yozgat’ta çocuklara akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleniyor
Çocuklara  sosyal destek

Yozgat Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Sosyal Hizmet Merkezinden 150 ailenin sosyo-ekonomik destek hizmetinden yararlandığını söyledi.
Yozgat Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmetinin etkinliğini artırmak, ailelerde çocuk adına bir farkındalık oluşturmak, çocuklara okul dışı zamanlarını kaliteli ve verimli kullanabilecekleri ortam ve imkanları sunmak amaçlarıyla Okul Destek Projesi yürütülmektedir. Proje kapsamında Yozgat’ta SED Hizmetinden yararlanan çocuklara akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleniyor.
Yozgat’ta 2017 yılında hayata geçirilen proje kapsamında sosyal, kültürel, spor alanlarında çocuklar da milli ve manevi değerleri güçlendirici, akademik başarılarını artırmaya yönelik, boş zamanlarını verimli geçirmeleri adına bir çok faaliyet gerçekleştirildi.
Proje kapsamından 2017 yılından itibaren 230 çocuğun desteklenirken, proje ile SED Hizmetinin etkinliği artırılarak ailelerin ve çocukların psikososyal gelişimi desteklenecek ve sosyal fırsat eşitliği sağlandı.
Çocuklara eğitim alanında rehberlik ve destek sağlanarak, okula devam oranlarının ve okul başarı puanlarının artırılması amaçlanıyor.
Yozgat Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Okul Destek Projesi ile proje ile maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarının bakımlarını yapmakta zorlanan ailelere bakım ve ihtiyaçları için maddi destek sağladıklarını belirtti. Neşeli, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünden nakdi yardım alan ailelere ve çocuklara maddi desteğin yanı sıra psiko-sosyal gelişimleri için de katkıda bulunduklarını aktardı.
Yozgat’ta çocuklar için yapılan hizmetin kendilerini heyecanlandırdığını belirten Neşeli, dezavantajlı öğrencilerin kültürel, sanatsal, sportif, akademik ve ekonomik anlamda desteklenmeleri için özenle çalıştıklarını söyledi.
Neşeli, yapılan faaliyetlerin çocukların akademik başarılarına katkısının fark edilir düzeye arttığına dikkat çekti. Neşeli “Proje kapsamında bulunan ve desteklenen çocuklarımıza her yıl düzenli olarak kırtasiye, spor malzemeleri, ilgi duydukları müzik alanların enstrümanları veriliyor. Çocuklarımıza farkındalık oluşturmak adına sosyal ve kültürel gelişimlerinin desteklenmesi için gezi faaliyetleri düzenleniyor, Projeden yararlanan 167 çocuğumuz kültürel, sanatsal ve tarihi geziler kapsamında 27 İl ve 98 farklı noktaya götürüldü. Çocuklarımıza bu geziler sayesinde kültürleşmenin önemini, farklı coğrafyaları tanımayı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmak amaçlandı. Okul Destek Projesi 2020-2021 yıllarında da etkin olarak sürdürülecek. Çocuklarımızın nitelikli, bilinçli, vatanına ve milletine saygı duyan bireyler olması yönünde yetiştirilmelerine katkı sağlayacak” diye konuştu.

Yorumlar