Sağlık Haftası (7-13 Nisan) kapsamında hemşirelik öğrencileri cumhuriyet meydanında Yozgatlı vatandaşlar ile bir araya geldi. 1-20 Nisan tarihleri arasında kan bağışçıları ile buluşan Kızılay ve Sağlık haftası kapsamında sahaya inen Bozok Üniversitesi Hemşirelik öğrencileri koordineli bir şekilde çalışmalarına devam ediyor.
CUMHURİYET MEYDANINDA SAĞLIK SEFERBERLİĞİ

"GÖNÜLLÜ OLARAK VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞTUK"
Hemşirelik birinci sınıf öğrencilerinden olan Aysel Demir kurmuş oldukları sağlık çadırı ve verdikleri hizmetler hususunda bilgiler verdi. Demir,"Sağlıklı yaşam topluluğu bünyesinde bulunuyoruz. Ben ve yanımda bulunan arkadaşlarım bugün meydan da bir araya geldik. 7-13 Nisan tarihlerinin Sağlık Haftası olması kaynaklı Bozok Üniversitesi Hemşirelik öğrencileri olarak cumhuriyet meydanımızda bir sağlık çadırı açtık. Sağlık haftası olması nedeni ile hemşirelik öğrencileri olarak bir etkinlik yapmak istedik. Öncelikle üniversite içerisinde bir stant kurma düşüncemiz olsa da, Yozgatlı vatandaşlara hizmet vererek onların sorunlarını dinleyip elimizden geldiğince çözüm olma yolunda bir etkinlik yapma kararı etrafında bir araya geldik. Bu kapsam da cumhuriyet meydanında 3 gün boyunca 11:00- 15:00 saatleri arasında hizmet verecek bir sağlık çadırı kurduk ve hizmete başladık. Ben ve arkadaşlarım cumhuriyet meydanında bulunan her vatandaşın tek tek yanına giderek sağlık çadırımıza davet ediyoruz. Öncelikli olarak kişinin tansiyon şeker ve kilo gibi durumlarına ölçümler sonucu bilgilendirmeler yapıyoruz. Bunun dışında ise insanların bize ilettiği farklı hastalıkları var ise o hususlarda da gerek kendi imkanlarımız ile gerek öğretmenlerimizden destek alarak elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.
"İLK YILIMIZDA SON YILIMIZDA SAHADA OLACAĞIZ"
4 yıllık eğitim süreleri boyunca sık sık vatandaşlarla bir araya geleceklerini söyleyen Fatma Milas yaptıkları bu etkinlikten mutluluk duyduklarını söyledi. Milas,"Burada bir araya gelmemizin sebebi sağlık haftası kapsamında vatandaşlarımızın sağlık durumlarını kontrol edip onlara bilgiler vermek. Hemşirelik öğrencileri olarak böyle bir etkinliği planlayıp hayata geçirdik. Yozgat'ta hemşirelik birinci sınıf öğrencileri olarak biz de bu şehirde hemen öğrendiklerimizi vatandaşlarımıza ileterek ilk yıldan bir katkımız olması düşüncesi ile vatandaşlarımız ile buluştuk. 4 yıllık bir eğitim alacağız ve birinci yılımızda böyle bir hizmet böyle bir etkinlik ile başladık ve 4 yıl boyunca da bu tarz etkinlikler ile vatandaşlarımızla buluşup onlara yardımcı olacağız" şeklinde konuştu.
"ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR EDERİM"
Cumhuriyet meydanında sağlık taramasına katılan Osman Erdem'de şeker ve tansiyon ölçümleri yaptıranlar arasındaydı. Sağlık taraması yaptırmanın ileriki yaşlarda daha büyük önem arz ettiğine değinen Erdem,"Öğrenciler cumhuriyet meydanı içerisinde nazik bir şekilde yanıma gelerek beni sağlık taraması için davet ettiler. Sanki bir hastanede gibi şeker ve tansiyon ölçümlerimi yaptılar. Rutin bir şekilde kontrol edilmesi gereken kan , şeker ve tansiyon değerlerimin fazla kilolu olmama rağmen olağan düzeyde olduğunu öğrendim ve bu genç arkadaşlar sayesinde mutlu oldum. Eğer sonuçlarım olumsuz çıksa idi daha detaylı bir tarama için hastaneye gitmem gerekebilirdi. Bizi bilgilendirdikleri ve yanımızda oldukları için teşekkür ederim. Diğer tüm vatandaşları da sağlık taraması için cumhuriyet meydanına davet ediyorum" ifadelerini kullandı.
"KAN BAĞIŞINA İLGİ YOĞUN"
Kızılay Yozgat Şubesi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Emre Sarıgöl verimli bir hafta geçirdiklerini ve 20 Nisana kadar kan alımı yapacaklarını söyleyerek Yozgatlı vatandaşları Kızılay Bağış standına davet etti. Sarıgöl," Nisan ayının ilk günü kan bağışı için cumhuriyet meydanımıza stantlarımızı kurduk ve 20 Nisana kadar kan alımlarımız devam edecek. Geçirmiş olduğumuz bu 1 hafta da kan bağışına Yozgatlı vatandaşlar yoğun bir rağbet gösterdi. Havaların ısınması ve çarşının kalabalık hale gelmesi ile özellikle hafta sonu istediğimiz düzeyde bir kan alımı yaptık. Bizimle birlikte sağlık haftası kapsamında yine cumhuriyet meydanın da bir araya gelen Hemşirelik öğrencileri de yoğun tempo ile çalışmalarına devam ediyorlar. Kan, şeker ve kilo gibi ölçümleri yaptıktan sonra ulaştıkları kişileri bizim standımıza yönlendirerek kan bağışı yapmaları hususunda destekleyici oluyorlar onlara da Kızılay olarak teşekkür ederiz" diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yorumlar