Gilaboru hem sağlığa hem ekonomiye katkı sağlıyor
Dalında kalmadı

Çandır’da, böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılan girabolu ismiyle bilinen bitki hem ekonomiye hem sağlığı katkı sağlıyor.
Çandır’da Süleyman Kır isimli vatandaş, TKDK IPARD 1 13. Çağrı döneminde hazırladığı “Yufka Ekmeği ve Gilaburu Suyu” projesine sağlanan destekle bölgede yetişen Gilabolu’yu değerlendiriyor.
2015 yılından bu yana proje kapsamında üretimini sürdüren Süleyman Kır, 641 bin 344 liraya yatırımla Türkiye’nin dört bir yanına gilabolu bitki ve suyusunu gönderiyor.
Çandır Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kır, Çandır ilçesiyle birlikte Çayıralan ve Boğazlıyan ilçelerinde su kenarlarında kendiliğinde yetişen gilaburu bitkisinin olgunlaşan meyvelerinden salamura yapılıp, saklanıp, kış aylarında ise meyve suyu olarak tüketildiğini hatırlattı. Kır, böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılıp, hekimler tarafından da önerilen gilaburu meyvesinin önemli bölümünün dalında kaldığını, bunun ekonomiye kazandırılmasına yönelik yaptıkları girişimlerden istedikleri sonucu bir türlü alamadıklarını söyledi.
Çandır Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kır, gilaburu bitkisinin anavatanının Çandır olduğuna vurgu yaparak, “Çandır ile birlikte komşu ilçelerimiz olan Çayıralan ve Boğazlıyan ilçeleriyle Kayseri’nin bazı ilçelerinde de yetişmekte olan gilaburunun meyve suyu olarak seri üretim yapılması amacıyla 1994 yılında belediye öncülüğünde bir çalışma yapıldı. Ancak maddi kaynak bulunamayınca ekonomiye kazandırılamadı. Halkımız kendileri topluyor, salamura olarak saklayıp 40 günden sonra meyve suyu olarak kullanıyor. Genelde halkımız bunu yakınlarına hediyelik olarak gönderiliyor” dedi.
Yapılan bilimsel araştırmalarda gilaburu meyvesi suyunun böbrek taşlarının erimesini sağladığının ortaya konulduğu vurgulayan Kır, sulak arazide filizden dikim suretiyle de yetiştirilebilen, 5-6 milim çapındaki meyvenin yöre halkı tarafından ekim ayı içerisinde toplanıp, salamurasının yapıldığını ifade etti. Mustafa Kır, gilaburu meyvesinin ekonomiye kazandırılması amacıyla yaptıkları girişimlerden sonuç alamayınca, yakını olan Süleyman Kır tarafından yöresel Yufka Ekmeği üretimine yönelik projeye gilaburunun işlenmesini de dahil ederek, TKDK tarafından destek talebinde bulunulduğunu anlattı.
İşletmeci Süleyman Kır ise, “Toplam 641 bin lira tutarındaki projemize destek aldık. TKDK tarafından 271 bin lira hibe desteği ile tesisin bir bölümünde yufka ekmek imalatı yapılırken, bir bölümünde de yöresel gilaburu meyvesi depolanıp, Kayseri ve diğer illerdeki meyve fabrikalarına satışı yapılıyor. 20 ton civarında yıllık yetişebilen yöresel gilaburu meyvesinin ekonomiye kazandırıyoruz” dedi.
Yozgat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Selim Türker, bir çok alanda hibe desteklerini sunduklarını söyledi. Türker, “Faydalanıcımız Süleyman Kır, TKDK hibesinden yararlanmış ve yöresel ürünler ile ilgili bir tesis kurmaktadır. TKDK olarak gereken yardım ve rehberlik de faydalanıcıya yapılmıştır. Gileboru, yufka, erişte, mantı vb. unlu mamüller ve yöresel nohut mercimek ve ürünleri üretmekte il dışına ve içine pazarlamaktadır. Çalışanları kadınlardan oluşmaktadır. Çandır ilçesinde örnek bir işletmemiz olmuş ve istihdam yaratmaktadır” dedi.

Yorumlar