Antalya’nın Demre ilçesi ile “Kardeş” olan Boğazlıyan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ilçenin tarımsal gelişimi noktasında çalışmaları tüm hızıyla sürdürüyor. Teknik ekiple birlikte bir kez daha Demre’ye giden İlçe Müdürü Ümmiye Çelik Saygı, Boğazlıyan’da Nisan’da kurulmaya başlanacak ve 2020 yılında üretime geçecek olan seralar için teknik ve uygulama bilgisi ve Demre teknik ekibinin tecrübelerinden istifade ettik” dedi.
Demre ile tecrübeler paylaşıldı

Boğazlıyan’ın tarım ve hayvancılık alanında gelişmesi ve büyümesi için büyük çaba sarfeden Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ümmiye Saygın Çelik, “Gelin Kardeş Olalım” Projesi kapsamında teknik ekiple birlikte kardeş ilçe Demre’ye gitti.
Teknik ekip ile birlikte ilk önce Demre Kaymakamı Onur Şatıroğlu'nu ziyaret ederek proje hakkında istişarelerde bulunan Çelik, Ardından Beymelek Sulama Koop.Başkanı Ergün İnceoğlu’nu ziyaret etti.
Projede görev alan teknik ekip,Örtüaltı domates, biber, patlıcan üretimi yapılan seraları gezerek örtüaltı üretim hakkında hem ilçe müdürlüğü teknik personellerinden hem de üreticilerden üretim teknikleri, maliyetler ve ısıtma sistemleri hakkında bilgi aldı.
Teknik ekip ayrıca Demre ilçesinde alternatif üretim yapılan (Muz ve ejder meyvesi) seralarını incelemelerde bulundu.
Boğazlıyan heyeti, Demre'den Elmalı ve Korkuteli ilçelerine giderek mantar, peynir, tereyağı, süt üretim tesislerinde inceleme yaptı. Demre dönüşü Antalya'da düzenlenecek Growtech Fuarı'nı da ziyaret etti.
Ziyaret hakkında bilgeler veren Demre Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Işık, "Geçen yıl Demre ve kardeş ilçemiz Boğazlıyan'la karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız ve Boğazlıyanlı üreticiler, Demre'de inceleme yaptı. 2020 yılının nisan ayında 7 üretici Boğazlıyan'da seracılık yapmaya başlayacak. Ocak ayında Boğazlıyan'a giderek, teknik elemanlarımızla birlikte seracılara eğitim vereceğiz. Kardeşlik ilişkisi, kardeş ilçemizde yeni bir tarımsal üretim sektörü oluşturacak. Bunun için mutluyuz" dedi.
Boğazlıyan Tarım ve Orman Müdürü Ümmiye Çelik Saygın, "Yaptığımız karşılıklı ziyaretler sonrası Boğazlıyan'da çalışma başlattık. 7 üreticimiz sera kurmaya başladı. 2020 yılının nisan ayında üretime başlayacaklar. Bunun için Demre'den teknik ve uygulama bilgisi almaya, tecrübelerinden yararlanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Kaymakam Onur Şatıroğlu da "Demre, Türkiye'nin seracılıkta başkentlerinden biri. İki ilçe arasındaki tarımsal üretim konusundaki işbirliği çok önemli. Demreli teknik elemanların ve üreticilerin, Boğazlıyan'da başlatacağınız örtü altı üretime büyük katkı sağlayacaklarını düşünüyorum" dedi.

Yorumlar