Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
Destek miktarları artırıldı

Yozgat Yozgat Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, ihtiyaç sahibi vatandaşların diğer bireylerle aynı düzeyde yaşamlarını sürdürmeleri için yapmış olduğu destek ödeme tutarları 2021 yılı itibariyle artırıldığını söyledi.
Neşeli, korona virüsle mücadele edilen şu günlerde, aile bütünlüğü kalmamış ailelerin ve engelli bireylerin hak temelli hizmet anlayışı ile sosyal yardımlardan faydalanabilmeleri için çalıştıklarını aktardı.
SED ödemelerinde her bir çocuk için bin 161 TL’ye yükseltildiğini dile getiren Neşeli, “ 2020 yılında aile bütünlüğü kalmayan 1035 çocuğun kişisel, ruhsal gelişimleri ile akademik başarılarını takip ettik. Bu ailelerin diğer ailelerle aynı düzeyde yaşam sürdürmeleri için aylık yapmış olduğumuz 1.040 TL ücret 1.161 TL’ye çıkartıldı. SED kapsamında 2020 yılı sonu itibari ile 12.3 milyon TL ödeme yaparak çocukların yaşam düzeylerini yükseltmeye çalıştık” dedi.
Evde bakım aylıklarının bin 657 TL’ye çıkarıldığına değinen Neşeli şunları kaydetti:
“Kurum bakımını kabul etmeyen aile yanında evde bakımları sağlanan 3847 vatandaşımıza 2020 yılı içerisinde “Evde Bakım Yardımı” hizmeti olarak 70 milyon TL ödeme yaparak engellinin bakım kalitesinin yükseltilmesini sağladık.
2020 yılında aylık bin 544 TL ödenen evde bakım yardımı 2021 yılı ilk altı aylık dönemi için bin 657 TL’ye yükseltildi. Sosyal yardımlarla aileleri desteklemeye devam edeceğiz.”

Yorumlar