Son günlerde gündeme oturan Yerköy Kaymakamlığı’na ait aracın kaçak plaka ile Konya’nın Ereğli İlçesi’nde yakalanması olayı halkta devletin imkânlarının şahsi işler için kullanıldığı konusunda bir düşünce oluşturdu.
DEVLETİN MALI DENİZ

Konya’nın Ereğli ilçesinde farklı araçlara takıldığı tespit edilince terör alarmına yol açan resmi araç plakasının 231 kilometre uzaktaki Yozgat’ın Yerköy Kaymakamlığı’na ait olduğu ortaya çıkarken Ereğli polisinin peşine düşerek durdurduğu otomobilden Yerköy Kaymakamı Mustafa Karaca’nın eşi ve iki çocuğu çıkmıştı.
AYNI YERDE PEŞPEŞE HATA YAKALATTI
Geçtiğimiz günlerde Konya’nın Ereğli İlçesi’nde farklı araçlarda kullanılan bir plaka ile hareket ettiği anlaşılan otomobil için terör faaliyetinde mi kullanılıyor şüphesi ile yapılan takip sonrası durdurulurken aracın içinde devletin kaymakamının eşi ve çocukları çıkmıştı. Son olay 2 Şubat 2020 Salı günü yaşanırken daha öncesinin olduğu da ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına göre olaya konu 66AA108 plaka gri renkli bir otomobilin üzerinde Ereğli’de 123 Km hızla giderken radara girmiş ve plakanın herhangi bir araca kayıtlı olmadığı tespiti yapılmış. Aynı plaka 20 Ocak 2020’de yine Ereğli’de 139 Km hızla radara yakalanmış ancak polis tarafından araç yakalanamamış. Ulusal bir basın organında yayınlanan habere göre ise 22 Ocak’ta Ereğli polisi AA grubu plakaların rektörlük,kaymakamlık ve valilikler için kullanılmasından dolayı Yozgat Valiliği ve Bozok Üniversitesi Rektörlüğü’ne plakayı sormuş ve her iki kuruma da aracın ait olmadığını tespit etmiş.
KAYMAKAMA HİZMET VERME ARACI!
Aracın yakalanamaması üzerine ‘şüpheli araç’ olarak kara listeye alınmış. 2 Şubat’ta yine aynı bölgede 143 Km hızla radara giren araç takibe alınarak yakalanmış. Aracın gerçek plakasının 66 KR 005 olduğu, Yerköy Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği adına kayıtlı olduğu tespit edilmiş. Aracın içinden ise Kaymakam Mustafa Karaca’nın eşi ve 2 çocuğunun bulunması aracı kullanan şoförün ise daha önce alkollü araç kullanmaktan ehliyetine el konulduğu tespit edilmiş. Araca takılan plakanın ise resmi tescilinin yapılmadığından herhangi bir şekilde kaydının olmadığı da böylece ortaya çıkmış oldu. Daha önce aynı bölgede birkaç kez 66 AA 108 plaka ile radara düşen araçlardan birinin de Kaymakam Karaca’ya ait bir araç olduğu ortaya çıktı. Yaşanan olay sonrası şoföre mali para cezası verilirken Yerköy Kaymakamlığı’na ise idari para cezası kesildi. Tescilsiz plakanın değişik araçlarda kullanılmasından dolayı ise ‘Resmi Evrakta Sahtecilik’ suçundan işlem başlatıldığı gelen bilgiler arasında.
KAYMAKAMLIKTAN BİR AÇIKLAMA YOK
2019 Yaz Kararnamesi ile Yerköy Kaymakamlığı görevine atanan Mustafa Karaca ve Yerköy Kaymakamlığı’ndan herhangi bir açıklama yapılmamış olması ise konunun bir başka tarafı. Olayla alakalı bir yalanlama ise söz konusu değil. Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne ait aracın ailenin şahsi seyahatlerinde kullanılması herkes tarafından tepki ile karşılanırken olayın gerçekliğinin ortaya çıkması durumunda kaymakamın ve bu suça ortak olanların alacağı cezalar ise merak konusu. Köylere hizmet götürülmesi için kurulan bir birliğin aracının kaymakamın ailesini taşıması, aracı kullanan şoförün ehliyetsiz olması konusunda ise adli ve idari mercilerin ne gibi bir çalışma yürüteceğini hem bekliyor hem de takip ediyoruz.

Yorumlar