Yozgat Diyabet Derneği kendi çocuğu da diyabetle boğuşan bir anne tarafından kurularak Yozgat'ta bulunan diyabet yani Şeker Hastalığı ile mücadele eden insanlara yardım eli uzatmaya başladı.
DİYABET HASTALARINA DERNEK ELİ UZANIYOR

Dünyada giderek artan ve tüm organları etkileyen diyabet yani şeker hastalığı her 5 kişiden 1'nde görülüyor. Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Meltem Yılmaz yeni kurulan derneklerinin amaçları faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
"DİYABET HAKKINDA FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN DERNEK KURDUK"
Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Meltem Yılmaz kendisinin de diyabetli bir çocuğu olduğu ve 7 yıl önce diyabetle tanıştıklarını söyledi. Yılmaz,"Benim Tıp 1 yani diyabetli İnsülin'e bağlı bir oğlum var. 7 yıl önce biz diyabetle tanıştık. Yozgat'ta Çocuk Endokrin uzmanı olmadığından biz tedavi için Kayseri'ye gidiyoruz. Diyabetli hastalar çok fazla diyetlerine uymuyorlar ve hatta İnsülin ilaçlarının dozlarını bile kaçırdıkları oluyor. Çevremde bu gibi insanlarla karşılaşıyorum. Bunun için bir farkındalık oluşturmak istedik. Sporun, beslenmenin ve doktor kontrolünün önemini anlatmak için bir dernek kurmak istedik. 3 yıldır aklımızdaydı ancak açmak bugüne nasip oldu" dedi.
"1 KİŞİYE BİLE ULAŞŞAK FAYDADIR"
Derneğin kurulması üzerinden çok zaman geçmemiş olmasına rağmen olumlu dönüşler aldıklarını söyleyen Yılmaz,"Çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Yeni yeni bir oluşum sağlıyoruz. Öncelikli olarak çalışmamız devamlı İnsülin kullanan hastalara ulaşmak üzerine. Belki bir köyde belki bir kasabada Tıp 1 bir çocuğa ulaşabilirsek bu bile bir fayda sağlar. Bunun yanında ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan hastalar var. Bunlara da spor ve diyet farkındalığı oluşturabilirsek bu bizim için o kadar başarı olacak" ifadelerini kullandı.
İLK TANIŞMA MART AYINDA
Diyabet hastaları ve dernek üyeleri ile ilk tanışma toplantımızı Mart ayı içerisinde yapacağız diyen Yılmaz," Şuan bizim ulaşabildiğimiz hasta sayısı 30-40 civarında.Yozgat genelinde resmi kayıtlara göre 4 Bin 900 diyabet hastası mevcut. Arkadaşlarımız çevrelerine anlatmaya ve tanıtmaya başladılar. Tıp 1 hastalara ulaşamayabiliriz. Küçük yaşta oldukları için genellikle farklı illerde tedavi görüyorlar. Kayseri, Ankara, Sivas gibi illere gidiyorlar" şeklinde konuştu.
"SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇMENİN FAYDASI ÇOK"
Son olarak Türkiye'de Çocuk Endokrin Uzmanı sayısı çok az diyen Yılmaz,"Nüfusa göre bir planlama yapılıyor. Bizim Yozgat'ta önceliğimiz bir diyabet haritası oluşturmak. Tıp 1 kaç kişi var. Tip 2 kaç kişi var. Bunlarında yaş aralıkları neler. Köylere kadar inmeyi hedefliyoruz. Bunların haritasını çıkarıp, sayımız yeterince fazla ise biz başvuracağımız mercilere başvurularımızı yaparız.Sağlık kontrolünden geçmenin çok faydası var. Hepimiz aslında diyabet riski taşıyoruz. Çocuklarda aşırı su içme, sık idrara çıkma, sık yeme alışkanlığı, sık yemeye karşılık zayıf ise bir kan şekeri tahlili yaptırabilirler" diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar