Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yeni koronavirüs açıklamasında doğalgaz, elektrik ve okul tatiliyle ilgili önemli mesajlar yer aldı.
DOĞAL GAZ VE ELEKTRİK KESİNTİSİ YOK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğalgaz ve elektriğin kapanması gibi bir durumun olmadığını belirterek "Biz daha zor günler yaşadık böyle bir şeye girmedik. Sosyal devlette de böyle bir adım atılamaz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, okullarda tatilin uzatılıp uzatılmayacağıyla ilgili de "Bilim Kurulu uzatılmasında fayda var diyorsa ona uyalım, çünkü işin ehli onlar" dedi.


OKUL TATİLİ BİLİM KURULU KARARINA BAĞLI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs ile ilgili tedbirleri eşgüdümlü çalışmalarla değerlendirdiklerini bildirdi. Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,"Milletimizin hizmetinde mesaimiz devam ediyor. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın çalışmalarını yakından takip ediyor, adımlarımızı eşgüdüm içerisinde atmayı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinin artarak devam ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile ilgili yaptığı değerlendirmede, okulların tatilinin uzayıp uzamamasının Bilim Kurulu kararı ile olmasını söyledi.Uzaktan eğitime ilişkin çalışmaları da değerlendiren Erdoğan, "İnşallah bu çalışma yöntemiyle geleceğe yönelik çok çok farklı bir sistemi de oluşturmuş oluyoruz, oturtmuş oluyoruz" dedi.


ELEKTRİK VE DOĞAL GAZLA İLGİLİ KAPANMA İDDİALARI
Erdoğan, elektrik ve doğal gazın kapanmasına ilişkin iddialarla ilgili de "Biz daha zor günler yaşadık böyle bir şeye girmedik. Sosyal devlette de böyle bir adım atılamaz" ifadesini kullandı.Erdoğan, Cumhurbaşkanı yardıncısı Fuat Okay ile yaptığı görüşmede ise,"Özellikle ürüleri çok değişik kanallarla yurt dışına kaçıranlara bu işin hesabını sorarız. Biz tabi ülkemiz içinde de bu ürünleri fahiş fiyatlarla yurt içinde de fahiş fiyata satanlara da bu işin hesabını kesinlikle sorarız. Bunun da yasalarla biliyorsunuz yeri yoktur" dedi.


BANKALARDA ÖDEME ERTELEMESİ
Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada, şubelerin 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edeceği belirtilerek, vatandaşların ve iş dünyasının bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı bazı desteklerin devreye alındığı aktarıldı. Ziraat Bankasına ek olarak kamu ve özel bankalarda koronavirüs salgını dolayısı ile aldıkları tedbirleri açıkladılar. Firmaların ödemelerinde sıkıntı yaşamamaları için 12 aya kadar kurum ödemelerinin taksitlendirilmesinden vadeli yapılandırmalara kadar bir çok imkan sunuluyor. Aynı zamanda bankalardan maaş ödemesi yapan firmaların nakit akışı bozulmasından dolayı sıkıntıya düşmesinden dolayı ek olarak kredi limitleri de veriliyor. 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemeler ötelenecek. Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerimizin mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesine karar verildi. Personel maaşlarını, banka üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla önümüzdeki 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesine imkan verildi.

Yorumlar