Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Ali Keven, Yozgat’ta okul müdürlerinin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün AKP milletvekili ve AKP il başkanıyla buluşturulmasına tepki gösterdi.
"EĞİTİM SİYASİ BAĞNAZLIĞA KURBAN EDİLİYOR"

Yozgat’ın eğitim sorunlarının siyasi bağnazlığa kurban edildiğini söyleyen Keven,“Maalesef yıllardır lise ve üniversite sınavlarında başarılı iller arasına giremiyoruz. Bunun elbette pek çok sebebi var. Okullarımızın binalarının yeni olması tek başına eğitim kalitesini yükseltmiyor. Liyakatli ve akademik yönden başarılı eğitimcilerin idareci olması gerekirken ne yazık ki yandaş sendika olarak gördükleri Eğitim-Bir-Sen ağırlıklı bir müdür atama tablosu karşımıza çıkıyor. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz okulların idarecileri siyaseten yakınsa tercih ediliyor. Bunun en bariz örneğini geçtiğimiz günlerde Eğitim-Bir-Sen’in elbette kendi referanslarıyla atanmasına vesile olduğu okul müdürlerini ve İl Milli Eğitim Müdürü ile birlikte kamu çalışanlarını AKP Milletvekili Yusuf Başer, AKP İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanı’nı bir lisenin salonunda buluşturması idi. 17 yıldır Yozgat’ın eğitimde ki başarı sıralamasını ilk ona sokamayan ve eğitimin sorunlarını değerlendirdiklerini söyleyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Soruyorum bu ilin eğitim sorunları sadece AKP milletvekili ve yöneticileri ile mi değerlendiriliyor? İlgili sendika sadece kendi üyeleriyle hangi partinin milletvekilini ağırlıyorsa ağırlar bu elbette kimseyi ilgilendirmez. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin okul müdürleri bir siyasi partiye ve onun gücünden yararlanan sendikaya malzeme yapılıyorsa buna dur demek zorundayız. Bu devlet parti devleti değildir, kabile devleti ise hiç değildir!”
Yozgat’ta eğitim sorunlarının değerlendirilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü işaret eden Keven,“Yozgat’ın eğitim sorunlarını ele almaksa amaç buna öncülük etmesi gereken İl Milli Eğitim Müdürü değil midir? Neden siyasetten uzak, geniş kapsamlı ve üniversitenin ilgili bölümlerini de içine alan bir değerlendirme toplantısı yapılamıyor? Siyasi referanslarla eğitimin sağlıklı değerlendirilemeyeceği 17 yıldır anlaşılamadı mı? Yozgat’a yazık ediyorsunuz! Yozgat’ta yıllardır çözülemeyen göç sorunu gibi tarım, sağlık, eğitim, İŞKUR’un istihdamları gibi birçok sorun da siyasi bağnazlığa kurban ediliyor”
Bazı eğitim kurumlarına yapılan atamalardan örnek veren Keven,“Yine zaman zaman usulsüz atamalarla ilgili şikâyetler alıyoruz. Örneğin Sorgun’da Milli Eğitim Şube Müdürü Şerif Doğan’ın henüz aday öğretmen olan kızını deneyimli öğretmenlerin çalışması gereken Bilim Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) ataması gibi. Bu yüzlerce deneyimli öğretmenlerimizin olduğu bir yerde şikâyetlere sebep oluyor. Milli eğitim sistemimiz ne yazık ki siyasete kurban ediliyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar