Toplantıda sağlıktan turizme, tarımdan hayvancılığa birçok sektörde salgın sebebi ile yaşanılan genel sıkıntılar ve bu sıkıntılarla ilgili olan talepler dile getirilerek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a iletildi.
Ekonomide çarklar yeniden dönecek

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 365 oda ve borsa yönetim kurulu başkanları ve 61 sektör meclis başkanı ile gerçekleştirilen videokonferans toplantısına katıldı.

Toplantıda sağlıktan turizme, tarımdan hayvancılığa birçok sektörde salgın sebebi ile yaşanılan genel sıkıntılar ve bu sıkıntılarla ilgili olan talepler dile getirilerek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a iletildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomide hayata geçirilen tedbirler ve destekler sayesinde normalleşmenin konuşulmaya başlandığını belirterek, “Ekonomiyi harekete geçirmeye ve çarkları yeniden döndürmeye hazırız.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da “Tarihi fırsatlara şahit olduğumuz, her alanda daha etkin bir şekilde üretmenin gündemde olacağı bir sürece giriyoruz. Bu üretim kapasitemizi iyi değerlendirirsek, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacağımız bir dönem olacak” dedi.

Albayrak, tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel ekonomiye ağır bir darbe vuran Kovid-19 salgının etkisinin gün geçtikçe azaldığına dikkati çekerek, her gelen verinin normalleşmeye daha da yaklaşıldığını somut bir şekilde gösterdiğini ifade etti.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Covid-19 Salgını sebebi ile yaşanılan ekonomik durumun, sektörlerin yaşadıkları sıkıntılar ve ihtiyaç duyulan tedbirlerin istişare edildiği toplantıda, oda üyelerinin taleplerini tekrar gündeme getirdi.

Çelik, “Özel eğitim kurumlarına yönelik destek mekanizmasının oluşturulması, Unlu mamüllerinde artan maliyetlerden dolayı ekmek fiyatları hususu, Salgın sebebi ile kapalı bulunan işletmelere kira desteği sağlanması, ihracatçı firmalara yönelik nakliye ve lojistik destek mekanizmasının oluşturulması, Özellikle sağlık ve medikal sektörlerinde işletmelerin biriken kamu alacaklarını alamamaları ve bununla birlikte alacaklarına yönelik net bir tarih verilmemesini dile getirdik.  Üyelerimizin sorunlarını TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu aracılığı ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a iletildi” dedi.

Yorumlar