Son günlerde gelen elektrik faturalarında ki yüksek tutarlardan dolayı vatandaş tepkili. Kış aylarının gelmesi ile birlikte masrafların daha da arttığını dile getiren vatandaşlar birde üstüne elektrik faturalarında yüksek tutarların gelmesinden dolayı sıkıntı yaşıyor.
ELEKTRİK FATURALARI EL YAKIYOR

Hayat pahalılığı her geçen gün daha da artmaya devam ederken vatandaşların son gündemi ise gelen yüksek elektrik faturaları oldu. Önceki aylara nazaran son elektrik faturasının yüksek geldiğini dile getiren vatandaşlar faturalara tepki gösteriyor.
KIŞ AYLARI DERT AYLARI
Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yüksek gelen elektrik faturaları vatandaşın gündeminde birinci sıraya oturdu. Kış aylarının gelmesiyle ısınma amaçlı masraflarında artması ile birlikte vatandaşlar ekonomik olarak sıkıntı çekerken üzerine birde elektrik faturasının yüksek gelmesinden dolayı duruma tepki gösteriyorlar. Son 2 yılda gelen zamlardan dolayı zaten ekonomik sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Yozgatlı vatandaşlar bu sene henüz kar yağmamasına rağmen Yozgat’ın soğuk bir memleket olduğunu sobalar ve kombiler yanmaya başladığında faturaların altından nasıl kalkacaklarını düşünüyorlar.
“ÇOCUKLAR KARANLIKTAN BİZ FATURADAN KORKUYORUZ”
Elektrik faturasının yüksek geldiğini dile getiren vatandaşlar fiyat artışının neden kaynaklandığını da bilmiyor. Sohbet ettiğimiz Yozgatlı vatandaşlardan bazıları geçtiğimiz aylara nazaran bu ay faturasın 1,5 kat daha fazla geldiğini dile getiriyor. Yüksek tutarlı faturaya kızan vatandaşlardan bir tanesi ismini vermezken faturalardan korkar hale geldiklerini dile getirdi. Vatandaş,” Dün akşam internette gezerken bir yerde gördüm. Birisi çocuklar karanlıktan biz ışıkları görünce faturadan koruyoruz yazmışlar. Durumumuz gerçekten bundan ibaret. Bu ay fatura ne gelirse gelsin gelecek ay ne kadar fatura ödeyeceğimizi kestiremiyoruz. Okuduğum yazıya da hak verdim. Eskiden oturur televizyonumuzu açar, lambamızı yakar hem sohbet eder hem de televizyon izlerdik. Şimdi televizyonun ışığı yeter lambayı boşa açmayın der hale geldik. Evde küçük çocuğum var. Korkmasın diye odasının bulunduğu yerdeki koridorun ışığını açık bırakıyordum. Fatura korkusundan ne yapacağımızı bilemez hale geldik. Bu duruma bir çözüm bulunmalı yoksa ışığı yanan ev sayısı giderek azalacak” ifadelerini kullandı.
“FABRİKA İŞLETMİYORUZ EV ELEKTRİĞİ KULLANIYORUZ”
Evine gelen elektrik faturasının geçtiğimiz aya oranla nerede işe 2 kat olduğunu dile getiren bir başka vatandaş ise,” Evimizin elektrik aboneliğimi değişti anlamadım. Faturayı görünce sanayi elektriği kullanıyorum sandım. Evde eşimizle bile huzursuz olur hale geldik. Hanıma bir yerlerin elektriğini açık mı bırakıyorsun yoksa diye çıkışıyoruz. Geçtiğimiz ay 70 TL gelen elektrik faturasını bu ay 130 TL ödeyeceğim. Evde televizyon aynı televizyon, lambalar aynı şekilde yanıyor. Tüm eşyalarımız geçen ay kullandıklarımızla aynı ama nedense bir anda faturamız arttı. Burası Yozgat. Yozgatlı vatandaşın sıkıntısı yeni başlıyor. Bizim memleketimiz kış memleketi. Kar yağmasa bile yaşanan soğuğu herkes biliyor. Evde kombiyi açsak gelecek doğalgaz faturasından korkuyoruz. Hadi bir odayı ısıtalım desek elektrik sobası yakacak olsak gelecek 300 TL fatura öderiz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Doğal gaz geldi soba derdinden kurtulduk az rahat ettik dedik ama bu gidişle yeniden sobaları kuracağız sanırım” diyerek tepki gösterdi.

Yorumlar