Emekli maaşlarına asgari ücret ayarı konusu gündemin en çok konuşulan konularından bir tanesi olarak yerini koruyor. Konuşulan 'Emekli maaşına zam yapılacak' konusunu bizde gazetemiz olarak Yozgatlı vatandaşlara sorduk. Bir çoğu zam yapılması gerekiyor derken, seçim öncesi karşılıksız vaat olarak görenlerde var.
EMEKLİ:"MAAŞ YETMİYOR"

"BU VATANDAŞA YAZIK"
Lokman Korkmazyiğit isimli vatandaş emekli maaşına zam gelmesinin kendilerini mutlu edeceğini ancak bu gibi söylemlerin seçim vaadinden öteye geçmeyeceğini söyledi. Korkmazyiğit,"Emekli maaşlarına zam gelirse memnun olurum. Yıllardır zam yapıyor. Hükümet ilk göreve geldiğinde taban maaşla tavan maaşın eşit olacağını söylemişti ne oldu? Bizim aklımızla alay mı ediyorlar? Emekli maaşı yüzde 75'ten bağlanıyordu. Şuan yüzde 39'a düşürdü. Bir kişinin çalışırken aldığı maaşın yüzde 75'i emekli maaşı olarak bağlanıyordu şuan çalışırken alınan maaşın yüzde 39'u emekli maaşı olarak bağlanıyor. Bundan 4 sene önce yüzde 75'le bağlanıyordu maaş, sonra yüzde 45, şimdi yüzde 39. Her şey oy için. Bu vatandaşa yazık" dedi.
"RAHAT BİR NEFES ALDIRIR"
Mehmet Karadavut isimli vatandaş maaş artışının şart olduğunu söyledi. Karadavut,"Emekli maaşına bir artış yapılması konuşuluyor. Piyasa şartlarına bakılırsa da bir artış yapılması gerekir. Maaşlarda bir düzensizlik var. Maaşlar arasında çok fark var. emekliler az maaş alırken ülkede asgari ücretle geçinmeye çalışan insanlar var. Maaşlarda bir düzenleme yapılması şart. Maaşlarda yapılacak bir artış biz emeklilere çok iyi olur. Bizlere rahat bir nefes aldırır" ifadelerini kullandı.
"STANDARDIMIZ YÜKSELİR"
Bekir Yüksel isimli vatandaş maaşının yettiğini ancak bir artış olması durumunda yaşam standartlarının daha da iyileşeceğini dile getirdi. Yüksel,"Maaşımız şuan yetiyor ancak artış yapılması yaşam standartlarımızı daha da yükseltir. Daha iyi olur yani. 8 yıla yakın süredir emekliyim. Aldığım maaşımla idare ediyorum. Birikim yapamıyorsak da geçimimizi sağlıyoruz. İyi kötü idare ediyoruz diyelim" diye konuştu.
"EMEKLİ MAAŞIM YETSE EK İŞ YAPMAM"
Hayrettin Ekici emekli maaşıyla zor geçindiğini söyledi. Ekici,"Emekli maaşımla zor geçiniyorum. 8 yıldır emekliyim. Maaşlarda bir artış olursa bizim için çok iyi olur. Yaz aylarında inşaatlarda çalışıyorum. Ek iş yapıyorum ve evimin geçimini sağlıyorum. İnşallah konuşulan emekli maaşında artış gerçekleşir bizde biraz rahatlarız. Destek olacak kimsem yok. Tarlam, bağım, bahçem yok. Omuz gücü ile ne kazanırsam onunla geçiniyorum. Hastayım. Hastaneden yeni çıktım. Emekli maaşım yetse kendimi zorlayıp çalışmam" dedi.
"EMEKLİ OLUNCA MAAŞIMIZ ÇOK DÜŞÜYOR"
Hüseyin Çelik isimli vatandaş ise geçim sıkıntısı çektiklerini dile getirdi. Çelik,"Emekli maaşımla geçinmekte zorlanıyorum. Evde bir kızım ve birde eşim var. Emekli maaşlarında bir artış olsa çok iyi olur. Şuan için emeklinin aldığı maaş yeterli değil. Çalışırken bir yaşam standardımız vardı. Emekli olunca maaşımız çok düştü. Öyle olunca da geçinmekte zorlanıyoruz.

 

Yorumlar