Emeklilere ikinci promosyon geliyor. Milyonlarca emekli vatandaş Ocak ayında zamlı maaşlarını aldıktan sonra, seçtikleri bankalardan alacakları ikinci promosyon ödemesini beklemeye başladılar.
EMEKLİLER İÇİN PROMOSYON YILI

Banka promosyonu uygulaması 2017 yılında hayata geçmişti. Bankalar promosyon ödemesi için yarışa geçti. Emeklinin seçtiği bankaya '3 yıl maaşımı sizden alacağım' taahhüdünü vermesi yeterli. Fatura, kredili hesap gibi şartlar yok.
3 BİN 250 TL EK GELİR
Bu bağlamda SGK’nın Şubat 2017’de bankalarla imzaladığı protokolle başlamış, emeklilerin büyük bölümü Mart 2017’den itibaren ödeme almıştı. Emekli promosyon ödemeleri 3 yıl dolunca yapılacak. 2017'nin Şubat ayı sonunda hayata geçen uygulama, bu ay itibarıyla sona erecek. 13 milyon emekliyi ilgilendiren görüşmeler SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasında bu ay başlayacak. Müzakereler sonucunda emeklilerin aylıkları karşılığında alacakları yeni promosyon miktarları belirlenecek. İkramiye ödemeleri ile birlikte emekliler bu yıl 3 bin 250 lira ek gelir elde etmiş olacak.
SÜRE DOLUNCA YENİSİNE HAK KAZANILIYOR
Emekli vatandaşlar bu yılın ikinci zammını Temmuz ayında alacaklar. Bunun yanı sıra emekli vatandaşlar ek gelire de kavuşacak. Ek gelirlerin toplamında emeklilerin cebine 3 bin 250 lira girecek. Bankaların emeklilere aylıkları karşılığında verdiği promosyonların bu sene hangi tarihte ödeneceği merak ediliyor. Emekli maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan alan emeklilere bankanın vermiş olduğu bir ücret var. 3 yılın bitiminde tekrar yeni bir sözleşme ile aynı bankada kalınır yada farklı bankaya geçilerek ilgili bankanın vermiş olduğu emekli maaşı promosyonunda faydalanılır.
ŞUBAT SONU ÖDEMELER BAŞLAYACAK
Emeklilerin çoğu için 2020 promosyon yılı olacak. Buna göre SGK'nın Şubat 2017'de bankalarla imzaladığı protokolle başlamış, emeklilerin büyük bölümü Mart 2017'den itibaren ödeme almıştı. Konu ile ilgili olarak Şubat ayının sonuna kadar emekli vatandaşlara promosyon ödemeleri başlayacak. SGK Bankalar Birliği ile masaya oturacak. Emekliler taahhüt süresi dolar dolmaz, bankasını seçip promosyonunu alacak. Bu bağlamda emeklilere bin 250 lira promosyon verilmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra emeklilere bu yıl iki kez bayram ikramiyesi ödenecek. Eğer verilecek ikramiye tutarında bir değişiklik olmazsa emekliler bayram başına biner liradan 2 bin lira ek gelire sahip olacak. Ramazan Bayramı ikramiyesinin 18-22 Mayıs, Kurban Bayramı ikramiyesinin 27-30 Temmuz tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.İkramiye ödemeleri ile birlikte emekliler bu yıl 3 bin 250 lira ek gelir elde etmiş olacak.

Yorumlar