10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Yozgat Baro Başkanı Av. Mehmet Şimşek Ser Otel'de düzenlenen yemekte basın mensuplarını ağırladı.
"En zor görev sizlerin"

Yozgat Baro Başkanı Av. Mehmet Şimşek: "Gazeteci; geçmişte olduğu gibi günümüzde de doğru, ilkeli ve tarafsız yayın adına emek veren basın çalışanlarının bütünüdür.
Tarihte ''dokuz patron olayı'' olarak adlandırılan, Türk basın tarihinde önem arz eden, gazete patronlarının gerçekleştirdikleri 3 gün gazete çıkarmama boykotları süresince, çalışanlar "Basın" adlı bir gazete çıkardılar. Gazetenin son sayısında, basın emekçilerinin, elde edilen hakların korunması amacıyla elbirliğiyle mücadele edecekleri yazıyordu. Gazete çalışanlarının bu direnişleri “çalışan gazeteciler gününün” tarihi temeli oldu.
Özgürlük ve demokrasi mücadelesine olan katkıları nedeniyle "Dördüncü Güç" olarak adlandırılan medyanın yeterince özgür olup, halkı olup bitenden zamanında ve doğru biçimde bilgilendirip aydınlatması, ancak kendi aralarında örgütlü ve güçlü olmalarını gerektirmektedir.
Toplumumuzu doğru bilgilendirmek adına önemli ve hayati bir görev üstlenmektedirler. Toplumun ortak sesi olan basın çalışanları, kamuoyunun da vicdanını temsil etmektedir.
Halkın bilinçlenmesi, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli bir görev üstlenirler. Basın çalışanları, toplumun aydınlatılması sürecinde; farklı görüş ve düşünceleri objektif ve tarafsız yayın anlayışıyla yayınlarken, önemli ve hassas bir görev ifa eder, Kamuoyunun bilgilendirilmesi görevini yerine getirirken yönetilenler adına yönetenleri denetler, toplumsal huzur ve barışın tesisinde önemli bir rol üstlenirler. Basın çalışanları bu görevleriyle çok sesliliğe katkı sağlamakla birlikte aynı zamanda demokrasimizin de sağlıklı işlemesinde de önemli bir rol üstlenmektedirler.
Bu duygu ve düşüncelerle, Yozgat Barosu adına ; ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran , somut ve zengin çözüm seçenekleri sunan, kamuoyunun doğru ve tarafsız bilgilendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımızın, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü en içten duygularımla kutluyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarına da Allah’tan rahmet diliyorum."

Yorumlar