Toplumun her alanında engelli bireylerin haklarının ve refahının teşvik edilmesi ve engelli bireyler hakkında farkındalık oluşturması amacı ile 3 Aralık tarihi her yıl Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor.
ENGELLİLER YOK SAYILAMAZ!

Engelliler günü için, dernekler ve sendikalar açıklamalarda bulunurken 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile konuştuğumuz engelli vatandaşlar ve aileleri yaşadıkları sıkıntılarla birlikte beklentilerini dile getirdiler.
OKTAY’A ENGELLİLER DERNEĞİNDEN ÇAĞRI
Sorgun Engelliler Umut Derneği ve Spor Kulübü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bir açıklama yayınlayarak aynı zamanda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a da çağrıda bulundular. Dernek adına açıklama yayınlayan Başkan Zeynep Altunkuyu,” 3 Aralık Dünya Engelliler farkındalık günü için formamızı yaptırdık.Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ile görüşebilmek için davet bekliyoruz. İki sene öncesi kendisi ile karşılaştığımızda değer verdi, bizi dinledi ve görüşelim dedi. Engelli Sporunda 5’nci senemiz. Yanlarında değerliyiz biliyoruz. Büyüklerimiz çırpınışlarımızı görsünler ve bizi duysunlar istiyoruz. Koşar sporlar gibi bizde önemsenmek istiyoruz. Biz biliyoruz ki ulaşabilirsek, ulaştığımızda elimizden tutulacak. Bizde mutlu olacağız ve sporumuzla hayatımız daha da güzelleşecek. Hayat hepimiz için. Biz birlikte güzeliz. Farkındalık günümüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı.
“ÇÖZÜM YOLLARININ ARANACAĞI BİR GÜN OLMALI”
Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şubesi Engelliler Komite Başkanı Bekir Aksoy ise, “3 Aralık’ın kutlamalarla değil, engellilerin sorunlarının konuşulacağı ve çözüm yollarının aranacağı bir gün olmasını dileyerek, “Hizmet-İş Sendikası olarak bulunduğumuz “Genel İşler” işkolunda çalışan Engellilerimize doğrudan sahip çıkabilmek, onlarla birlikte “ortak duyarlılık oluşturmak”, toplumumuzdaki genel duyarlılığa ilaveten Yerel Yönetimlerde ve Sendikamız üyelerinde “özel duyarlılık” oluşturmalıyız. Engellilerin çalışma yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar eğitim, ulaşım, fiziksel çevre, sağlık, sosyal güvenlik gibi alanlarda yaşanılan fırsat eşitsizliklerinden kaynaklanmaktadır. Engellilere yapılan sosyal koruma tabanlı yardımlar engellilere güvence vermektedir. Ancak, bunun yanında engellilerin istihdama katılımını teşvik edecek politikalarla güçlendirilmesi gerekmektedir. Nihai hedef, engellilerin emek piyasasında güçlü bir yer edinmesini sağlamak olmalıdır” diye konuştu.
“BİZİ YOK SAYMAK KİMSEYE BİR ŞEY KAZANDIRMAZ”
24 yıldır tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşayan Davut Bayram isimli vatanda ise,”Toplumsal anlamda konuşmak gerekirse yok sayılıyoruz. 24 yıldır tekerlekli sandalye kullanıyorum. İnatlaşıp çıkmasam dışarı çıkılacak gibi değil. Devlet engellileri topluma kazandıralım diyor ama manüel tekerlekli sandalye ile kaldırıma bile çıkmanın mümkünü yok. Rampa yapıyorlar rampa eğimi sana göre olmuyor.Kaldırımın önüne araba park ediliyor. Şikayetçi olsak ne yapalım cevabı alıyoruz. İnsanların bir işi yaparken empati kurmak yerine, bir bilen, çağırıp danışarak yaptırmak yerine danışmadan bir iş yapmaları bizlerin zararına oluyor. Bir iki tane derneğimiz var. Çalışıyorlar ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Öteki taraftan bakarsak yani bu memleketin engellileri tarafından bakarsak çok sorunu var. Mesele sadece tekerlekli sandalyede olmak değil görme engelliler, işitme engelliler bir çok şekilde engelli vatandaş var. Bu ülkenin yüzde 8,5’i engelli ama sokakta gördüğümüz kaç engelli var. İster istemez bu gibi sorunlardan ötürü dışarı çıkmak istemiyorlar. Annesi babası bir yere götürecek ama götüremiyor yada çok zorlanıyor. Hiç sokağa çıkmamış çocuklar var. Bilinçlenme bireyle başlar ama bütün toplumun bu konu hakkında duyarlı ve bilinçli olması gerekiyor. Bizi yok saymak kimseye bir şey kazandırmaz. Engelliler olarak çoğu zaman yalnız bırakılıyoruz ve bizim Allah’tan başka kimsemiz yok” dedi.

 

Yorumlar