Son zamanlarda bankaların konut kredisi faizlerini 0.99 oranına çekmesi ile birlikte vatandaşlar hem fırsatı kaçırmamak hem de şartlar uygunken ev sahibi olmak için emlakçıların yolunu tuttu.
FAİZ DÜŞTÜ SATIŞ PATLADI

Kredi oranlarının düşmesi ve memur atama döneminin de denk gelmesi ile birlikte işlerin düzeldiğini dile getiren emlakçılar aynı zamanda vatandaşlara şartlar uygun iken ev sahibi olmaları tavsiyesinde bulundular.
“PARA TEMİNAT GİBİ BANKADA BEKLİYOR”
Sevgi Emlak sahibi İhsan Aslan konut satışlarının olduğunu ancak düşük meblağlı satışların gerçekleştiğini dile getirdi. Aslan,”Şuan için satışlarımız var. Ancak düşük meblağlı satışlar var. 100-200 Bin TL arasında ki fiyatlarda konut satışları var. Bunun dışında da insanlar konut almak istemiyor. Mevcut ekonomik şartlar insanları borçlanmaktan korkutuyor. 5 yıl öncesinden insanların bir evi var ise ikincisini satın alıp yatırım yapıyordu. Şimdi 1 ev alıp onun borcunu bitirip geriye yaslanmayı düşünüyorlar. Kimse parasını gayrimenkule bağlamak istemiyor. Bir nevi teminat gibi bankada tutuyor. Böyle olunca da piyasa da daralma oluyor. Devlet faiz oranlarını düşürdü ancak insanlar borçlanmaktan çok korkuyorlar. Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak, faizler 0.99’a düşüp insanlar ev almaya yönelecekken tekrar faizler tekrar düşecek açıklaması yaptı. İnsanlar tam ev almaya niyetlenirken geri vazgeçtiler. Zaten bir darlık vardı onun devam etmesini sağladı. Faizlerin düşmesi ile birlikte ev fiyatlarının artacağı düşüncesi var. Faiz düşmeden önce emlak fiyatları ne ise şuanda da aynı. Şuan emlak alan karda. Ev almanın yatırım yapmanın tam zamanı. Mevcutta devam eden bir inşaatta yok” şeklinde konuştu.
“FAİZLER DÜŞÜNCE İŞLER AÇILDI”
Gazi Group Emlak sahibi Hüseyin Sağdıç konut satışlarının şuan istedikleri düzeyde olduğunu dile getirdi. Sağdıç,” Kredi faiz oranlarının 0.99’a çekilmesi ile birlikte bir hareketlilik başladı. Vatandaşlarımız zaten faizlerin düşmesini bekliyorlardı. Beklenti karşılanınca insanlar konuta yatırım yapmaya başladılar. Faizlerin düşürülmesi sonrasında ev fiyatlarında bir artış olacağı beklentisi oldu ancak liste fiyatlarımız aynen geçerli bir şekilde devam ediyor. Faiz indirimini kendisine fırsat bilen konut sahiplerinin küçük bir kesimi satışta olan konutlarının fiyatlarında artışa gitmeye kalkıyor. Onlar fırsatçılık yapınca vatandaşta tam tersi etki gösterip bu evlere yönelmiyorlar. Malum bir atama dönemi geçti. Atama sürecinde kiralık evlerimiz nerede ise kalmadı. Yok denecek kadar kiralık evimiz var. Satışlarımız da yine bu atama dönemine bağlı olarak bir artış göstermişti. Son zamanlarda yapılan ikinci bir faiz indirimi olacak açıklaması işleri biraz yavaşlatsa da satışlar beklentimizi karşılıyor” ifadelerini kullandı.
“SATIŞLAR KİRALAMA İLE YARIŞIYOR”
Cey Emlak Ajansı yetkilisi Samet Kılıç emlak konusunda tam yatırım zamanı olduğunu söyledi. Vatandaşın bir süredir temkinli davrandığı emlak yatırımında faizlerinde düşmesi ile birlikte beklenen zamanın geldiğini dile getiren Kılıç,” Bir süredir vatandaşlarımız paralarını bankalarda değerlendiriyordu. Eskisi gibi konut alıp yatırım yapmak yerine banka hesaplarında bekletilen paraların bence yeniden konut yatırımına yönlendirilmesi gereken zaman geldi. Bankaların birer birer konut faizlerini 0.99’a kadar çekmeleri, hatta anlaşmalı inşaat firmalarının bu oranı 0.89 olarak müşterilerine sunmaları tam bir fırsat oldu. Vatandaşlarımız konut alımı konusunda yoğun ilgi göstermeye başladı. Faizlerin düşmesi konut alımlarını kiralamanın nerede ise önüne geçirdi. Her dönemde konut satışı illa ki olur ancak kiralamalar daha fazla olurdu. Son zamanlarda ki fırsatlar ile birlikte nerede ise konut alımı kiralamaların önüne geçti diyebilirim. Ev almak isteyenler için tam zamanı, vatandaşlarımızın bu fırsatları kaçırmaması lazım” dedi.

Yorumlar