Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi devlet bankalarının geçtiğimiz hafta konut faiz oranlarında indirime gitmesi ile birlikte tüm Türkiye'de olduğu gibi Yozgat'ta da konut kredisi talebi artarken konut satışı yapan emlakçılar talepten oldukça memnun.
FAİZLER DÜŞTÜ TALEP ARTTI

Hem kredi faizlerinin yüksek olması hem de ekonomik şartlardan dolayı inşaat sektörü ve emlak piyasasında uzun süredir bir durgunluk yaşanıyordu. Kredi faiz oranlarının düşmesi ile birlikte emlakçılarda konut satışı artarken kiralamalarda ki artışta aynı zamanda esnafın yüzünü güldürüyor.
"FAİZ ORANLARI DÜŞÜNCE TALEP ARTTI"
Sevgi Emlak sahibi Hacı Kartal," Yozgat'ta şuan da Türkiye genelinde olduğu gibi konut faizlerinin düşürülmesi sonucu yaşanan hareketlilik yaşanıyor. Konut faizleri şuanda 0,99'a çekilmiş durumda. Bu durumda piyasaları hareketlendirdi.Daha tam anlamı ile satışlara etki olmuş bir durum yok. İnsanlar geliyorlar. Dairelerimizi gösteriyoruz. Hesaplarını yapıyorlar. Faizler düştü ama insanlar henüz paralarını çıkarmıyorlar.Kimi altın almış, kimisi faize yatırmış kısacası bir yerlere yatırım yapılmış paralar. Kiralamalara şuan da çok yüksek bir talep var. Nerede ise kiralık daire yetiştiremiyoruz. Satışlara geri dönersek faiz düşmesi sonrası bizlerde satış yaptık. Ekonomik olarak, vatandaşlar için ve bizler için faizlerin düşük olması çok iyi bir durum. Şuan özellikle kredi ile alacak vatandaşlar için ev almanın tam zamanı. Faizler düştü, ev fiyatları yükselir gibi bir düşünce var. Böyle bir durum söz konusu değil. Faizler düştü ancak sattığımız evlerin fiyatları aynı" ifadelerini kullandı.
"EV HAYALİ KURANLAR İÇİN TAM ZAMANI"
Zirve Group Emlak sahibi Levent Yılmaz,"İnşaat ve emlak sektöründe faizler ve ekonomik sıkıntılar yüzünden işler durma noktasına kadar gelmişti. Son zamanlarda bankaların yaptıkları kredi faiz oranı indirimi sonrası işler hareketlenmeye başladı. Bu hareketlilik ile birlikte bizim gibi emlak alım satımı yapan esnaf arkadaşlarımızın da yüzü güldü. Tabi işlerimizin hareketlenmesi bize bir kazanç sağladı ancak bir yandan da ev hayali kuran vatandaşlarımızın ev alabilmesi daha kolaylaştı. Gönül ister ki faizler hep buralarda olsun hatta daha da düşsün. Hem bizler iş yapabilelim, hem ekonomi hareketlensin, hem de vatandaşlarımız ev sahibi olsunlar. Bundan sonra umarım bu durum istikrar gösterir" dedi.
"BU İNDİRİM VATANDAŞA ÇOK CAZİP GELDİ"
Onur Emlak sahibi Cafer Cankurtaran," Yapılan faiz indirimi açıklaması vatandaşlara çok cazip geldi. İnsanlar bunu bekliyorlardı zaten. Hani insanları bir yerde tutar bir anda bırakırsınız. Şuan konut satışlarında ki durumda bunun gibi. Ev alımlarında aniden yoğun bir talep başladı. Yüksek kredi faizleri 0,99'a geriledi. Ancak bu imkandan faydalanmak için maaşı faiz indirimi yapan bankalardan almak gerekiyormuş. Vatandaşımız da bunun kolayını buldu. Maaşlarını bu bankalara taşıyorlar ve bu imkandan faydalanıyorlar. Öncesinde yüksek faiz ile konut kredisi çeken vatandaşlar içinde çok geç değil.Yüksek faizli kredi çeken vatandaşlarda kredilerinde yapılandırmaya gidebiliyorlar. Okulların açılma zamanı geliyor. Memurların tayin dönemi olduğundan kiralama işlerimiz de iyi gidiyor. Sayılı daireler kaldı diyebilirim." şeklinde konuştu.
"UMARIM ORANLAR BU SEVİYEDE KALIR"
Turkuaz Emlak sahibi Mehmet Bulut ise,"Faizlerin düşmesi emlak satışlarını hızlandırdı. Emlak satışlarının hızlanması aynı zamanda inşaat sektörüne de can verdi. Aynı zamanda inşaat sektöründe de hizmet veren bir firma olduğumuz için faiz düşüşünün etkisini en iyi görebilenlerdeniz. İnşaat sektörü girdisi çok fazla olan bir sektör. Kredi faizi yüksek olunca vatandaşlar ev almıyor. Ev alınmayınca inşaat sektörü yavaşlıyor. İnşaat sektörüne bağlı bir çok sektörde de yavaşlama meydana geliyor. Kısacası domino etkisi yaratıyor. Faizlerin düşük oranlarda kalması hem vatandaşın hem de bu sektörde hizmet veren firmaların ve esnafın yararına. Umarım faiz oranları bu şekilde devam eder hatta daha da düşer" diye konuştu.

Yorumlar