Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, İstanbul’un fethi, yalnızca bir dünya kentinin el değiştirmesi gibi basit bir olay olmadığını belirtti.
Fetih insanlık tarihini değiştirdi

Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı “Türk ve Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan İstanbul’un Türkler tarafından fethinin 567’inci yıl dönümünü gurur ve kıvançla kutluyoruz” dedi.
İstanbul’un fethi, yalnızca bir dünya kentinin el değiştirmesi gibi basit bir olay olmadığını belirten Nazlı “29 Mayıs 1453’ten itibaren, İstanbul, hoşgörünün, barışın, aklın, bilimin, özgürlüğün merkezi haline gelmiş; bu iklim İstanbul’dan bütün dünyaya dalga dalga yayılmıştır. İstanbul’un fethi, Avrupa’yı, özellikle Bizans’ı boğmakta olan insanlığın yüz karası orta çağ zulmünü tasfiye edip yerine sevgiye, şefkate, müsamahaya, yüksek bir ruh asaletine dayanan İslam medeniyetini inşa etmiştir” ifadelerini kullandı.
Nazlı “Yüce peygamberimizin övgüsüne de yüzyıllar öncesinden mazhar olan fetih hareketi ile İstanbul, diğer inançlara hürmet esasıyla çok sayıda Türk-İslam eseri ile taçlandırılmıştır. İstanbul uzun yıllar İmparatorluk coğrafyasının beşeri, kültürel ve ticari bir kaynaşma merkezi olmuştur. Büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet’in genç yaşına rağmen ulaştığı bu başarıda, yenilikleri yakından izleyen, cesur ve kararlı kişiliğinin yanı sıra, kutlu bir yönetim ve hükümranlık davasını şuurlarında taşıyan dönemin bilgelerinin ve bilginlerinin de önemli katkıları bulunmaktadır” diye konuştu.
Nazlı “ İstanbul’u bir Türk-İslam kenti yaparak çağı değiştiren, başta büyük Hakan Fatih Sultan Mehmet olmak üzere fetihte yer alan ecdadımızın hatıralarını minnet ve şükranla anıyor, peygamber müjdesiyle taçlanmış o kutlu askerlere Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar