Kış aylarında yaşanan sel felaketleri sebze ve meyve işi yapan esnafın mahsul aldıkları seraları vurmuş, buna bağlı olarak da sebze ve meyve fiyatları yükselmişti.
FİYATLAR NORMALE DÖNÜYOR

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte meyve fiyatları normal seyrine dönerken, esnaf da patates ve soğanda yaşanan yüksek fiyatın çiftçinin hasadı sonrası düşeceği beklentisi var.
YAZ GELDİ FİYATLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ
Arda Ticaret sahibi Osman Darı yaz aylarının gelmesi ile birlikte fiyatların düşüşe geçtiğini vurguladı. Darı,"Yavaş yavaş sebze ve meyvelerde fiyatlar düşmeye başladı. Ülke genelinde yavaş yavaş üretim arttıkça fiyatlarda kendiliğinden aşağı doğru inmeye başlar. Üretim ne kadar bol olursa fiyatlar o kadar düşer. Fiyatı artan ürünler ise sadece kuru soğan ve patates. Üretimleri azaldığı için fiyatları yükseliyor. Yaz ayları geliyor. Çiftçi tarladan bu ürünleri hasat etmeye başladığında fiyatlar normale döner. Yeni mahsuller 15-20 gün içerisinde çıkmaya başlar. Tüm fiyatlarda bir düzelme olur inşallah. Meyve fiyatları zaten normal düzeyinde şuan. Çok yüksek bir fiyat yok. Kış ayını vatandaşlarımızda, esnaf olarak bizde zor geçirdik. Önümüzde ki günlerde yazın bereketi ile güzel bir sezon geçiririz inşallah" dedi.
"İHRACATIN FİYATLARDA ETKİSİ BÜYÜK"
Tokatlıoğlu Sebze ve Meyvecilik sahibi İlhan Tokatlıoğlu ihracatın fiyatlar üzerinde etkili olduğunu söyledi. Tokatlıoğlu,"Halde fiyatlar düşük ama iş yok. Vatandaşın ilgisi var ancak etrafımızda müşterimizin gelince aracını koyabileceği bir otopark alanı yok. Sebze pahalı onunda etkisi var. Patates ve soğanda fiyatlar yüksek. Vatandaşta buna bağlı olarak almıyor. Mevsim normallerine göre Mersin'de hava ısındığı zaman fiyatlar düşer. Mersin'de hava ısındı ama bu seferde üretim az tüketim fazla. İhracat çok fazla. İhracat fazla olunca üretici yüksek fiyat veren ihracatçıya veriyor ürününü. Öyle olunca bizde yerinde almak için daha yüksek fiyat veriyoruz. Buda bizim tezgahlarımıza yansıyor. Seraların yıkılmasından dolayı bir sıkıntı oldu ancak havaların ısınması ile piyasalar toparlanır. Sadece mahsulün fiyatı değil. Mazota yapılan zamda bizim ürünlerimizin fiyatlarında etkili" ifadelerini kullandı.
"SERALARI SEL BASMASI FİYATLARI ETKİLEDİ"
Darılar Sebzecilik sahibi Muhittin Darı ise kışın seralarda yaşanan sıkıntıların fiyatları olumsuz etkilediğini söyledi. Darı,"İnsanlar alışveriş yapıyorlar. Daimi müşterilerimiz var. Ancak fiyatların kış aylarında yükselmesi ve seralarda yaşanan sıkıntılar vatandaşa da bizlere de kötü yansıdı. Üretim düşüşü olduğundan fiyatlar yükseldi. Yüksek talep olur, az üretim olursa fiyatlarda yükselir. Meyve fiyatlarında bir sıkıntı yok. Mevsimin normal seyrinde gidiyor. Ancak son günlerde gündemden düşmeyen patates ve soğan fiyatları yüksek. Yaz ayları geldi artık üretim artar. Çiftçi mahsulü tarladan kaldırdığında her şey normale döner. Vatandaş ucuza sebze ve meyve yer" şeklinde konuştu.

Yorumlar