İl Müftüsü Salih Sezik, “Cami - Gençlik Buluşmaları” kapsamında, Çapanoğlu Camii’nde sabah namazında gençlerle buluştu.
Gençler camide buluşuyor

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın ardından, Müftü Sezik, sohbetinde “Medeniyetimizi sahiplenecek gençleri yetiştirmek ve onları geleceğe taşımak gibi bir sorumluluğumuz var. Dolayısıyla yetişmiş insan sayısını artırmak, davasına sahip çıkan, hedefleri olan, milletine sahip çıkan nesiller yetiştirmek gibi bir sorumluğumuz var. İslami güzellikleri, hakikatleri önce kendimize sonra çocuklarımıza kazandırmak gibi bir görevimiz var. Bunun yapılacağı en güzel yer elbette ki mabetlerdir. Camiler, inancımızın, eğitimimizin ve kültürümüzün paylaşıldığı en güzel mekânlar olmuştur.

Müftü Sezik, gençlere, dini değerlerin aşılanması ve neticede kendi değerlerinin kıymetini bilen nesillerin yetiştirilmesi amacıyla "Sabah Namazı Buluşmaları"nı gerçekleştirdiklerini, bunu çok önemsediklerini vurguladı.

Bugün de gençlere ve gençliğe sahip çıkmak çok önemli. Gençlere sahip olmanın veya onlara sahip olamamanın ne getirip ne götürdüğünü iyi hesap etmek durumundayız. Gençlerimizin aklıselim sahibi olmalarını ve okumayı sevmelerini istiyoruz.

İl Müftüsü Sezik, Diyanet İşleri Başkanlığımız, her görevlinin on gençle yakından ilgilenmesini istiyor. Yani her görevlimiz on genci üzerine zimmetlemelidir. Çünkü insanoğlunun, ilgiye, sevgiye ve dostluğa ihtiyacı var. Bu ihtiyacı sanal ortamlarda değil, doğal ortamlarda karşıladığı zaman güzel. Onun için çocuklarımıza hayatın sadece bu dünyada yaşadıklarımızdan ibaret olmadığını bunun dışında bir edebi hayatın olduğunu anlatmalıyız. İnsanın da sadece bedenden ibaret olmadığını, gerçek manada kimliğin ruhla ortaya çıktığını onlara öğretmeliyiz.” ifadelerini kullandı.
Program da Cami Gençlik kulübü arasında koordinasyonu sağlamak, uygulama birliği oluşturmak, gelişmeleri değerlendirip uygulanacak proje ve yürütülen hizmetler hakkında yakın, orta ve uzun vade de neler yapılabilir konusunda fikir alışverişinde bulunarak, Diyanet Gençlik çalışmaları hakkında bilgi verildi.
Sabah namazı buluşma programı, gençlere kahvaltı ikramı ile sona erdi.

Yorumlar