Sorgun’da 8 ayda 295 ton kağıt, 150 ton plastik atığın geri dönüşüme gönderildi
Geri dönüşüm tasarruf sağlıyor

Sorgun’da 8 ayda 445 ton evsel ve ambalaj atık toplanarak geri dönüşüme gönderildi.
Çevre etkinliklerine büyük önem veren Sorgun Belediyesi, geri dönüşüm uygulamalarında da örnek çalışmalar yürütüyor.
Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci 8 ayda 295 ton kağıt, 150 ton plastik atığın geri dönüşüme gönderildiğini söyledi.
Sorgun’da ambalaj atıklarının kaynağında evsel atıklara karıştırılmadan ayrı toplanması ve geri kazanılması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ekinci, “Okullar, resmi daireler, iş yerleri ve son olarak Cumhuriyet Caddesinde ambalaj atığı toplama noktaları oluşturarak 8 aylık çalışmalarımız sonucunda 295 ton atık kağıt 150 ton plastik atık toplanarak geri dönüşüm tesisimizde gerekli işlemler yapılarak bu atıkların çevreye verecekleri zararların önüne geçtik” dedi.
Sorgun Belediye Başkanı Ekinci, geri dönüşümü önemsediklerini ifade etti.
Kullanılan ürünlerin yeniden değerlendirilmesinin hem kaynakların kullanımı açısından önemli olduğunu hem de daha temiz bir çevre için önemli olduğunu belirten Ekinci, toplumdaki duyarlılığın daha da artırılması gerektiğini bildirdi.
Bilinçlenerek büyüyecek, çevreye duyarlı modern bir şehir olacaklarını aktaran Ekinci, 1 ton kağıdın geri dönüşümüyle 17 adet yetişmiş çam ağacının kesilmesinin önüne geçildiğinin altını çizdi.
Ekinci, “1 ton cam atığın geri dönüşümüyle 100 litre benzin tasarrufu,1 ton metal atığın geri dönüşümüyle 1.300 kg ham madde tasarrufu,1 ton plastik atığın geri dönüşümüyle 14.000 kw saat enerji tasarrufu sağlanıyor” dedi.

Yorumlar