Türkiye, gıda kayıp ve israfı ile mücadelede kapsamlı bir proje daha hayata geçiriyor
Gıdanı koru, sofrana sahip çık

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca “Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” projesi hayata geçiriliyor. Türkiye, gıda kayıp ve israfı ile mücadelede kapsamlı bir proje daha hayata geçiriyor.
Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, sadece gıda israfının önlenmesi halinde ülkemizde önemli bir ekonomik gelir kaybının da önüne geçilebileceğini söyledi.
Özkaya “Şayet gıda israfının yüzde 2’si engellenebilirse 360 Bin ailenin 1 yıllık geçim giderleri de karşılanabilmektedir” dedi.
Gıda İsraf” tüketim aşamasındaki yanlış davranışlardan meydana geldiğini dile getiren Özkaya, ”Örnek olarak görsel değeri düşük olan tarımsal gıdaların ekonomiye kazandırılmadan ayrıştırılması ve ziyan edilmesi; tavsiye edilen tüketim tarihi yaklaşan veya geçmiş olan gıdaların ziyan edilmesi; sofralarda artan gıdaların çöpe atılması gibi hatalı davranışlar sonucunda büyük ölçüde bir ekonomik değer kaybı yaşanmaktadır. Bu noktada tüm tüketicilerimizin daha bilinçli tüketim yapmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Gıdanın nihai ürün aşamasına gelmeden önceki tedarik zinciri işlemleri sırasında dökülen, bozulan veya başka şekilde kaybolan veya kalite ve değerin azalmasına neden olan gıdaları “Gıda Kaybı” diye ifade ediyoruz. Gıda kaybı genellikle gıda tedarik zincirindeki üretim, hasat sonrası, işleme ve dağıtım aşamalarında meydana geliyor” dedi.
Gıda tedarik zinciri tarladan sofraya kadar olan tüm süreçleri kapsamakta olup FAO’nun son araştırmasına göre, tarladan perakendeye gelinceye kadar üretilen gıdanın yüzde 14’ünün kaybolduğunu ifade eden Özkaya, ”Gıda israfı ise, satış yani perakende ve tüketim aşamasında meydana geliyor. Satış ve tüketim aşamasında gıda israfı 1/3 olarak gerçekleşiyor. Gıda kayıp ve İsrafının önüne geçmenin tüketici tarafındaki ilk şartı Gıda-okur-yazarlığının öğrenilmesidir. Toplumun 65’i gıdaların son tüketim tarihi ve tavsiye edilen tüketim tarihi arasındaki farkı bilmiyor. Dolayısıyla, bilinçli bireyler, bilinçli toplum prensibiyle öncelikle evlerimizde, bireysel alışkanlıklarımızı değiştirerek gıda israfına son vermeliyiz, her birimiz iyi birer ‘gıda okur-yazarı’ olmalıyız” şeklinde konuştu.

Yorumlar