İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ilk yardım eğitimi seferberliği başlatıldı
‘Görevimiz ilk yardım’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ‘Görevimiz İlk Yardım’ sloganı ile 81 ilde başlatılan ilk yardım eğitimi seferberliği kapsamında Yozgat’ta öğretmenlere ilk yardım eğitimleri verilmeye başlandı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'Görevimiz İlk Yardım' sloganıyla 81 ildeki idareci, öğretmen ve okul personeline yönelik başlatılan ilk yardım eğitimi seferberliği kapsamında Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ilk yardım kursu açıldı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İlk Yardım Eğitimi Seferberliği" projesine çevrimiçi katıldı. Bakan Selçuk, "Proje kapsamında önümüzdeki 3 ayda ilk etapta 260 bin öğretmen, idareci ve diğer okul çalışanlarına, ardından da öğrenci ve velilere ilk yardım eğitimi verilmesini hedefliyoruz" dedi.
Çocukların iyi bir eğitim almaları için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Selçuk, okula gelen her öğrenciye güvenli bir ortam sunma ve var olan şartları, gelişen imkânlar dâhilinde iyileştirme sorumluluğunda olduklarını belirtti. Okulda tehlikeli ve ani bir durumda öğretmenlerin uygulayacağı ilk ve ivedi sağlık desteğinin kritik önem taşıdığına dikkati çeken Selçuk, çocukların güvenliğini daha da artırmak amacıyla bugün büyük bir "İlk Yardım Eğitimi Seferberliği" başlattıklarını ifade etti.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un başlattığı seferberlik kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimine bağlı Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz bünyesinde açılan İlk Yardım Eğitim Merkezinde öğretmen ve okul yöneticilere yönelik Sağlık Lisesi Meslek Dersleri öğretmenleri tarafından ilk yardım eğitimleri veriliyor.
Seferberlik öncesinde de bin öğretmene İlk Yardım Eğitimi verildi. Seferberliğin ardından 261 öğretmen İlk Yardım Eğitimini alarak sertifika almaya hak kazandı.
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, okullarda oluşabilecek tehlikeli ve ani bir durumda öğretmenlerin uygulayacağı ilk ve ivedi müdahalenin önemli olduğunun altını çizdi. Yazıcı, okullarda görevli öğretmenlere, idarecilere ve diğer çalışanlarına ilk yardım konularında bilgilendirmeler yapılarak eğitimler verildiğini ifade etti.
Yazıcı, "İlk yardım eğitiminin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu kazalarda, doğal afetlerde görüyor ve yaşıyoruz. İşte bu ani gelişen durumlara karşı öğretmenlerimizin hazırlıklı olması için bakanlığımız tarafından İlk Yardım Eğitimi Seferberliği başlatıldı. Bakanlığımızın talimatıyla başlatılan bu eğitimlerin öğretmenlerimize önemli kazanımlar sağlayacağını ümit ediyorum" dedi. REŞİT ÜNAL

Yorumlar