Uzmanlar kapalı alanlarda daha çok vakit geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının ciddi oranda arttığını belirtti. Grip aşısı ve tedavisi hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin grip olan hastaların direk antibiyotiğe yönelmelerinin yanlış olduğunu söyledi.
GRİP OLMADAN AŞI OLUN!

“GRİPTE ANTİBİYOTİK DEĞİL AŞI”
Grip hakkında bilgi veren Sağlık İl Müdürü Fatih Şahin,” İnfluenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen; 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan Özellikle aktif dönem olarak adlandırılan ülkemizinde içinde yer aldığı Kuzey Yarım Küre’de Ekim ayı sonu ile Nisan ayları arasında ve mevsim geçişlerinde görülen bir hastalıktır. İlimizde gripli hasta sayısı mevsim normallerinde olup herhangi bir salgın söz konusu değildir. Grip yaklaşık 6-8 hafta kadar etkili olur. Hastalığın bulaşma yolu hasta insanların solunum salgılarının sağlam insanlara bulaşması şeklindedir. Kuluçka süresi 1-3 gündür.Grip hastalığının belirtileri sıklıkla soğuk algınlığı (Nezle) belirtileri ile karıştırılır. Grip hastalığının kesin tanısı hastalığın ilk 3 gününde burundan alınan bir sürüntü yardımı ile konur” dedi.
GRİPTEN NASIL KORUNULUR ?
Gripten korunmada aşı ilk sırada yer almaktadır diyen Şahin,” Vatandaşlarımıza mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmalarını, hasta ile 1 metreden daha yakın temasta bulunmamalarını. Tokalaşmamalarını, öpüşmemelerini, virüs içeren, kirlenmiş araç, gereç ve yüzeylere temas etmemelerini, Dengeli beslenme, hareketli yaşam ve düzenli uykuya özen göstermelerini, ellerin sık sık yıkanmasını ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesini öneriyorum. Ayrıca; Hasta çocukların kreş veya okullara gönderilmemesi hastalığın yayılımını yavaşlatabilir” ifadelerini kullandı.
GRİP TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Gribin tedavisi hakkında da bilgi veren Şahin,”Virüsler antibiyotik ile tedavi edilmezler. Grip, tedavisi olan bir hastalıktır. Belirtilerin ortaya çıktığı ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavi daha etkili olmaktadır. Grip tedavisinde başlıca kullanılan ilaçlar antiviral ilaçlardır. Grip tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücüler sıklıkla kullanılır. Tedavide aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır. Bol sıvı alınmalı ve yatak istirahati yapılmalıdır. Taze meyve ve sebzeler bol tüketilmelidir. Hastalığın etrafa bulaşmasını azaltmak için maske kullanmak uygun olur” şeklinde konuştu.
“AŞININ KORUYUCULUĞU YÜKSEKTİR”
Her sene grip virüsünün değişime uğradığını belirten Şahin,”Bu nedenle grip aşıları her yıl bir önceki yıl en sık görülen grip virüslerine göre üretilir. Aşı eylül-kasım ayları arasında uygulanır. Aşılama sayesinde hastalığın ağır geçmesi ve komplikasyonlar önlenir. Aşının koruyuculuğu % 70-90 arasındadır. Öncelikli olarak aşılanması gerekenler ise,65 yaşın üzerindekiler, yaşlı bakım evinde kalanlar, astımlı çocuklar ve yetişkinler, kalp akciğer hastalığı olanlar, şeker hastalığı, böbrek hastalığı ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar, uzun süreli aspirin tedavisi alanlar, grip sezonunda gebeliğinin ikinci veya üçüncü 3 ayında olacak kadınlar, sağlık çalışanları, yaşlı merkezlerinde çalışanlar, AIDS virüsü taşıyan insanlardır. Emziren anneler aşı olabilir. Grip aşısı diğer aşılarla birlikte uygulanabilir. Küçük çocuklara ilk uygulamada 1 ay ara ile iki yarım doz yapılır. Aşı yapılmaması gereken risk grupları ise altı aydan küçük bebekler, yumurta alerjisi olanlar, yüksek ateşi olanlar, bir önceki grip aşısında alerjik reaksiyon gösterenler” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar