Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ovacık’ta terör örgütü PKK’nın döşediği EYP’nın infilak etmesi sonucu iki çocuğun hayatını kaybetmesi ile PKK’nın gerçek yüzünün bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.
Gül: "Mücadelemiz sürecek”

Yozgat’ta bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bölücü terör örgütü PKK tarafından döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesi ile iki çocuğun ölmesini değerlendirdi. Gül bu eylem ile PKK’nin gerçek yüzünün bir kez dana ortaya çıktığını belirtip, “Terör örgütü PKK’nın el yapımı patlayıcı döşemesi üzerine iki genç yavrumuzun buraya basmaları sonucunda hayatlarını kaybetmişlerdir. Acımız büyük. Terörün gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkartması, göstermesi açısından terör örgütünün ne kadar vahşice, ne kadar insanlık dışı, eli kanlı olduğunu gösteren bir hadisedir. Terör, insanın memleketi, doğduğu yer, hiçbir şekilde aydiyet ayırt etmeksizin, bölge halkına zulmeden bir kanlı terör örgütüdür. Terör örgütü ve eylemlerini şiddetle kınıyoruz. Bildiğiniz gibi ülkemiz, birlik, beraberlik ve bakımız için her türlü mücadelesini ortaya koymaktadır. Terörle mücadele aynı zamanda bir insan hakları mücadelesidir. Çünkü insanı yaşatmaya dair bir mücadele ortaya konmaktadır. İnsanın hayatına, yaşam hakkına, saldırıda bulunan terör örgütüne karşı verilen mücadele bir insan hakkı mücadelesidir. Devletimiz 82 milyon vatandaşımızı, tüm terör örgütlerini, bu yıkıcı, yakıcı terör eylemlerinden korumak için güçlü bir şekilde kararlılığını korumaktadır. Operasyonlar da devam etmektedir. Terör örgütü etkisiz hale getirilince kadar, milletimizin, devletimizin, 82 milyon, Kürdü ile Türkü ile alevisi ile sünnisi ile bizim barışımızı, huzurumuzu, birliğimizi bozacak tüm terör örgütlerine karşı, hepsi etkisiz hale gelene kadar kararlı bir şekilde mücadelemiz sürecek.”dedi.
Bakan gül PKK’nın tuzakladığı bu eylemi şiddetle kınadıklarını ifade edip, “O çocukların bakışlarına son verdirmek, o çocukların bakışındaki umudu sona erdirmek, terör örgütünün bu eylemi gerçekten, o yavrularımızın bakışlarında ki umudu, hayatın kaybolması bize çok derinden tesir etmiştir. Terör örgütünün gerçek yüzü budur. O yavrularımızın çok güzel bir geleceği vardı. Eli kanlı terör örgütü bu eylemleri ile iki canı daha, iki genç yavrumuzun daha hayatına kastetmiştir. Şiddetle kınıyoruz. Mücadelemizi askerimiz, polisimiz, tüm güvelik güçlerimiz, vatandaşlarımız bu mücadeleyi sürdürecektir. Gerçekten üzüntülüyüz. Gencecik yavrularımız orada, kırlarda koşarken oynarken, terör örgütünün saldırısına, hain tuzaklarına maruz kalmışlardır. Biz 82 milyon ve Türkiye’nin her karışında ki her bir vatandaşımıza özgürce, rahatça, huzur içerisinde koşup oynayacağı, çocuklarımızın daha güzel umutlarla yaşayacağı bir ortamı el birliği ile hep beraber hazırlama gayretimizi sürdüreceğiz.”dedi.

İstanbul Havalimanı İşgal Davasında verilen karaları da değerlendiren Gül, “Bildiğiniz gibi Türkiye bir hukuk devleti. Türkiye’nin Anayasası ve demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyenler ile hukuk çerçevesinde mücadele kararlı bir şekilde devem etmektedir. 15 Temmuz’da milletimiz demokrasiyi koruma adına meydanlarda nöbette iken Türk yargısı da adliye koridorlarında demokrasi nöbetini tutmuştur. İlk dakikalardan itibaren darbeciler ve darbe yargılanmıştır. Türk yargı tarihinde bir ilk olarak da darbecilere selam durmak yerine darbecilerini yargılayan bir Türk yargısı, Türk yargı tarihine ve demokrasi tarihine altın harfler ile geçmiştir. Sadece ve sadece adaletten başka hiçbir borcu olmadığı düşüncesi ile yargılamalar hukuk çerçevesinde yapılmaktadır.Milletimizin de beklentisi budur. Suçluların ceza alması, masumların da beraat alarak yargılamanın sonuçlanması hepimizin beklentisidir. Kuru ile yaşın ayırarak yargılamanın yapılması 82 milyonun beklentisidir. Bu çerçevede yargılamalar devam etmektedir. Nitekim o gece en hayati noktalarda birisi de hava limanıydı. İstanbul hava limanı burada da kararlar açıklanmakta. Elbette karar veren bağımsız, tarafsız Türk yargısıdır. Bu hukuk çerçevesinde yapılan yargılamalarda darbeciler, millet adına yargılama yapan mahkemelerde hesap vermektedir. Adalet önünde hesap vermektedir. Kimse de Türkiye’nin demokrasini, Anayasayı, Cumhuriyeti, hukuku ortadan kaldıramayacaktır. Kaldırmaya tevessül edenlerin de sonu budur. Hukuk çerçevesinde elbette bu mücadele sürecektir. Şehitlerimin kanı asla yerde kalmayacak. Hukuku daha da üstün yerlere hep birlikte çıkartacağız.”dedi.

Yorumlar