Yozgat’ın tarihi yerlerinden Çeşka Kalesi’nin eteğinde yüzyıllar önce yapılan pınar dikkat çekiyor
Gürül gürül akıyor

Çeşka Kalesi eteklerinde yüz yıllar önce yapılan pınar gürül gürül akıyor.
Yozgat’ın tarihi yerlerinden Çeşka Kalesi’nin eteğinde yüzyıllar önce yapılan pınar, berrak ve kaliteli suyunun yanı sıra, su kaynağının bolluğuyla dikkatleri çekiyor.
Yozgat merkez Yukarı nohutlu mahallesine bağlı Sarıbekir çiftliği ile merkez ilçeye bağlı Kızıltepe Köyü arasındaki alana yapılan ve “Gavurun Pınar” adıyla nam salan çeşme bol suyu ile yıllardır taviz vermiyor. Su kaynaklarının oldukça azaldığı ve bir çok çeşme ve pınarın suyunun kesildiği yaz aylarında bile gürül gürül akıyor. Yozgat il merkezini Kızıltepe Köyüne bağlayan patika yol kenarına yapılan çeşme mera ve dağlarda otlayan hayvanlara da adeta can suyu oluyor.
Yozgat genelindeki araştırmalarını sürdüren araştırmacı yazar Hakkı Yurtlu, bu pınarın, yapılışının asırlar öncesine dayandığını belirterek “ Çeşka kalesinden doğan su kaynağının yöre insanı için önemli bir yere sahip olduğunu ve su kaynağının hiç kesilmediğini söyledi. Yurtlu bilindiği üzere “ Yozgat’ın diğer illerle kıyaslandığında , yol güzergahlarına yapılan çeşmeler dikkat çekmektedir. Zaten, Yozgat’ın kurulmasında, daha doğrusu Bozok Türkmenlerinin bu bölgeyi mesken tutmada tercih sebepleri, yayla ve su kaynaklarının bol olmasına dayanmaktadır. İşte, 1800’lü yıllarda Sarıbekir Çiftliği ile Kızıltepe Köyü arasındaki bu otlak mevkiye ve Kızltepe Köyü eski yolun kenarına, yapılan bu pınar, yıllardan beri akmaktadır” diye konuştu.
Su kaynaklarını azaldığı yaz aylarında dahi devamlı surette akan pınarın, bölge insanı için zaman zaman piknikçilere hizmet verse de, genellikle hayvan yetiştiricileri için pek çok önem taşıdığını vurgulayan araştırmacı yazar Yurtlu “ Bu pınarın en başta özelliği suyunun berrak ve kaliteli olmasıdır” dedi.
Hayırseverler tarafından gerekli tamiratı ve bakımı yapılan çeşme “Ab-ı Hayat Çeşmesi” adıyla gürül gürül akıyor.
Öte yandan Yazar Yurtlu, “Ab-ı Hayat Çeşmesi”ni kendi elleriyle yeşile boyadı.

Yorumlar