Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Bozok Üniversitesi’ni ziyaret etti
‘Gururlandım’

İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu, Yozgat Bozok Üniversitesi’ni ziyaret etti.
Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Yozgat’a gelen İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri ve eski Milletvekili Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ı makamında ziyaret etti.
Ziyarette, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ üniversitedeki son gelişimler hakkında Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’na bilgiler verdi.
Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından üniversiteye bağışlanan, tarih, kültür ve medeniyetimize dair önemli eserlerin yer aldığı Ekmeleddinİhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne ve Kütüphanesine geçerek incelemelerde bulundu.
İnceleme sonrası bir açıklama yapan Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu, baba ocağı Yozgat'a gelmekten ve Yozgat Bozok Üniversitesi'ni ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
Uzun zamandır Yozgat Bozok Üniversitesi'ni ziyaret etmediğini belirten Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, “Bu süre zarfında Yozgat Bozok Üniversitesi'nde önemli gelişmelerin kaydedildiğine müşahede ettim. Özellikle Yozgat Bozok Üniversitesi'nin endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşması ve bu alanda yapılan çalışmalardan gurur duydum. Yozgat Bozok Üniversitesi Ekmeleddinİhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezine binlerce eser bağışladım. Bu eserler çok güzel bir şekilde muhafaza ediliyor. Burada ne tür çalışmalar yapılabilir, başka ne tür katkılarımız olur? Bu konularda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduk. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve üniversite yönetimine çalışmalarında başarılar diliyorum.18 Ekim’de açılacak yeni akademik yılın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
Nazik ziyaretlerinden dolayı Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu’na teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Üniversitelerin pek çok alanda olduğu gibi farklı alanlara dönük olarak kurulmuş olan araştırma merkezleri ile de ön plana çıktığını söyledi.
Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesindeki araştırma merkezlerinden bir tanesinin de Ekmeleddinİhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi olduğunu belirten Rektör Karadağ, “Ekmeleddinİhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezimizin amaç ve hedeflerine yönelik çok önemli çalışmalar yapmaya başladık. Amacımız mimarisi ile kültüre dair binlerce eseri ile ön plana çıkan bu merkezimizin ruhunu ve tarihi mirasını geleceğe aktarmak. Bununla ilgili bugün burada Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu hocamla neler yapabiliriz, nasıl bir faaliyet alanı oluşturabiliriz konularında bir fikir alışverişimiz oldu. Araştırma merkezimizi amacına matuf olarak önemli amaçlar için kullanacağız. Öğrencilerimiz başta olmak üzere araştırmacılarımızı, akademisyenlerimizi bu merkezin müdavimi haline getirmek istiyoruz” dedi.
Rektör Karadağ ziyaret anısına Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu'na Yozgat'ın farklı eserlerini bir arada resmetmiş bir tablo hediye etti. Prof. Dr. Ekmeleddinİhsanoğlu da Rektör Karadağ'a armağan kitap hediye etti.
HABER MERKEZİ

Yorumlar