Yozgat İmam hatip Liseleri Mezunları Vakfı Başkanı Şahiner, Hafızalara kazınan yakın tarihin önemli siyasal olaylarından 28 Şubat 1997 Post Modern Darbe’nin üzerinden 24 yıl geçtiğine değindi.
Hafızalardaki kara leke 28 Şubat

Yozgat İmam hatip Liseleri Mezunları Vakfı Başkanı Nizamattin Şahiner, Topluma uygulanan baskı ve yasaklar ise hafızalardaki yerini halen korduğunu söyledi.
Şahiner, Hafızalara kazınan yakın tarihin önemli siyasal olaylarından 28 Şubat 1997 Post Modern Darbe’nin üzerinden 24 yıl geçtiğine değindi.
Şahiner, “Türk siyasi tarihinin karanlık sayfalarında yerini alan ve ‘’Postmodern darbe’’ olarak nitelendirilen 28 Şubat 1997’deki MGK toplantısının üzerinden 24 yıl geçti. Kadınlar başörtülü olduğu için okullara sokulmadığı, var olan toplumsal düzeni korku ve tehlike mantığına endeksleyen kararların kağıda döküldüğü günün adıdır 28 Şubat. 28 Şubat sürecinde genelde toplumun çoğu kemsi bir şekilde maduriyet yaşamıştır. Özelde ise İmamhatip camiası bu süreçten derin bir şekilde etkilenmiştir, maduriyet yaşamıştır. Bu maduriyetin bir kısmı zaman içerisinde giderilmiş, diğer maduriyet ve hak kayıplarının iade edilmesi, toplumsal barış açısından çok önemlidir.
Ülkemizde sık sık tekrarlanan darbe geleneği ve zihniyetinin son 15 Temmuzda beyinlerini kiraya vermiş zavallıların dış güçlerle birlikte tertipledikleri; kanlı-hain, kendi milletine kurşun sıkacak kadar mankutlaşmışların darbe girişimi, milletin meydanları doldurup, ‘’yeter söz milletin’’ diyerek duruma el koymasıyla darbe anlayışı, millet tarafından en ağır bir şekilde canı pahasına reddedilmiş ve cezalandırılmıştır.
Tarihimizde kara leke olan bu darbe geleneğini bir daha yaşamak istemiyoruz. Hangi düşünce ve anlaşışta olursa olsun sevgi, barış ve kardeşliğin hakim olduğu bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz” dedi.
YAŞAR ÖZER

Yorumlar