İstanbul’ta inşaat sektöründe faaliyet gösteren genç iş insanı memleketine yatırım yaptı
Hayalini  gerçekleştirdi!

Sarıkaya’ya bağlı Karayakup köyünde 3 milyon 500 milyon TL’lik yatırım yapan genç, hem ekonomiye hem istihdama katkı sağlıyor.
Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden olan Yozgat’ta yeni yatırımlar hayvancılığın gelişimine önemli katkılar sağlıyor.
İş insanı Mevlüt Yıldırım, İstanbul’da inşaat sektörü ile uğraşırken kazandıklarıyla memlekete bir yatırım yapmaya karar verdiklerini ve bu sırada yaptıkları araştırmalarda TKDK desteklerinden haberdar olduklarını belirterek, süt hayvancılığı tesisi kurmaya karar vediklerini anlattı.
YOZGAT’A YATIRIM İÇİN DÖNDÜLER
İstanbul’da inşaat sektöründe uzun yıllardır ailesiyle birlikte faaliyet gösteren Mevlüt Yıldırım, 2018’de başladığı süt hayvancılığı yatırımında büyük mesafe aldı. Ailesinin ısrarlarına rağmen memleketine geri dönüş yapan Yıldırım, zorlukları bir bir aşarak Sarıkaya’ya bağlı Karayakup köyünde Bozok Hayvancılığı kurdu.
Bozok Tarım Hayvancılık İnşaat Sanayi ve Ticaret Limiter Şirketi bünyesinde yatırımlarına başlayan Yıldırım, 29 Ekim 2019 yılında inşaatına başladığı tesisi kısa süre içerisinde tamamlayarak, hayvanları getirdi. Yurt dışından getirdiği hayvanların gebeliğinin sonlanmasını bekleyen Yıldırım, Pazar sıkıntısı olmayan süt üretimini hızlandıracak.
TKDK’DAN DESTEK ALDILAR
Genç iş insanı Mevlüt Yıldırım, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) tarımsal yatırıma önemli destekler sağladığı yönünde bilgi sahibi olduklarını ve fırsatların kendilerini yatıram yönlendirdiğini söyledi.
Sarıkaya’ya yapmayı planladıkları yatırım konusunda geniş çaplı inceleme ve değerlendirme yaptıklarını aktaran Yıldırım, TKDK ile hayal ettiklerini gerçekleştirme gayretinde olduklarını kaydetti.
Hayvancılık yatırımı için 2018 yılından itibaren çalışma yaptıklarına değinen Yıldırım, TKDK yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını ve kendilerini yönlendirdiklerini ifade etti.
İş insanı Yıldırım, IPARD II 5. Çağrı döneminde yatırım dosyasını sunduklarını belirterek, toplam 3 milyon 500 bin 366 TL yatırım yaptıklarını TKDK’dan yüzde 45’e tekabül eden 1 milyon 333 bin 736 TL destek aldıklarını kaydetti.
MODERN TESİS KURULDU
Yıldırım, tesisi Sarıkaya’ya bağlı Karayakup Köyünde kurdumlarına dikkat çekerek, TKDK hibesinden yararlanarak daha fazla sayıda tesis yapmayı planladıklarını ifade etti. TKDK’nın kendilerine yardım ve rehberlik konusunda destek aldıklarını dile getiren Yıldırım, “Ailemi de alarak Yozgat’a geldim. Yatırım yapmaktan, ekonomiye ve istihdama katkı sağlamaktan son derece mutlu ve gururluyum” dedi.
Yıldırım, “Yozgat’ta dönme konusunda ailemle zaman zaman fikir ayrılığına düştük. Ama kararımdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Kazandıklarımı değerlendirelim, memleketimize yatırım yapalım diye hayal kurardık. TKDK bu hayalimizi gerçekleştirmeye vesile olurken, aynı zamanda verdiği destekle gerçekleşmesini de hızlandırdı. Kurduğumuz şirket ile Sarıkaya ilçesinin Karayakup köyünde yer alan arazimizin üzerine 100 sağlam tesisimizi kurduk. Şuanda 5 çalışanımızla birlikte tesisimizde tüm işleri biz yapıyoruz. TKDK’nın sağlamış olduğu destekle hayvan refahı, gıda güvenliği ve hijyeni kriterlerine sahip, AB standartlarında üretim yapan bir işletmemiz oldu. Bu yatırımın gerçekleşmesini sağlayan devletimize ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.
Öte yandan TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker ise il genelinde modern besi ve süt hayvancılık tesislerinin kurulduğunu söyledi.
Türker, “Yozgat artık hayvancılık konusunda cazip bir alan haline gelmiştir. Et süt Kurumu süt işleme tesisi, hayvan pazarı, veterinerlik, barajlar ve sulama sistemleri gibi yatırımlar da bu işe hız katacaktır. Tarım ise hayvancılığın gelişimi ile ilerleyecek, daha çok alternatif bitki üretimi söz konusu olacaktır. Ayrıca yenilenebilir güneş enerji sistemleri olan tesisler daha çok doğayı korumayı ve çiftçiye daha az masraf yaptırmayı da hedeflemektedir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar