Havaların soğuması ile birlikte sokak hayvanları içinde yaşam şartları ağırlaşmaya başladı. Hayvanlar sokak aralarında bir parça yiyecek bulma umuduyla dolaşırken duyarlı vatandaşlar sokak hayvanlarına sahip çıkıyor.
"HER ŞEY HAYVAN SEVGİSİ İLE BAŞLAR"

Yozgat Belediyesi de hayvanlar için doğaya yiyecek bırakırken esnaf ve vatandaşlarda hayvanlar için mama kaplarına mama koyarak sokak hayvanlarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için destek oluyorlar.
“HAYVAN SEVGİSİ İÇGÜDÜSELDİR”
Mesut Öztürk isimli esnaf,”Hayvan sevgisi sonradan kazanılan bir duygu değil. İnsanın içinden gelmesi lazım. Eğer insanın içinde sevgiye dair bir şeyler var ise zaten hayvanları da sever. Kış ayları sokak hayvanlarının özellikle en çok zorlandığı mevsimler. Hayvan sevgisi olan, hayvanlara karşı duyarlılığı olan vatandaş ve esnaf olarak iş yerlerimizin önüne mama, süt, ekmek, su gibi hayvanların beslenmede ihtiyaç duyabileceği şeyleri koyuyoruz. Bazı büyük firmalarda hayvanlar için kampanyalar yapıyorlar. Adore Mobilya isimli bir firma internet üzerinden başvurulması halinde ücretsiz bir şekilde kedi evi gönderiyor. Sadece kargo ücreti ödeniyor ücrette 10 TL gibi cüzi bir rakam. Hayvanların kış aylarında yaşamlarını sürdürebilmeleri için destek olmak isteyen vatandaşlarda bundan faydalanabilirler” dedi.
Gökmen Cafer Karaman isimli esnaf ise uzun süredir sokak hayvanlarına mama ve süt gibi yiyeceklerle destek oluyor. Hayvan sevgisinin insani boyutunun çok önemli olduğunu dile getiren Karaman,”10 senedir aynı yerde esnaflık yapıyorum. İş yerimi ilk açtığım zamanda buralarda dolaşan hayvanlar aç kalmasın diye bir şeyler veriyordum. Sonra bu düzenli hale geldi. Hayvanlar malum kış aylarında aç kalıyorlar. Bunun için de elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. 3-4 tane kedi kapımızın önünde toplanıyordu. Bunlara yiyecek ve süt verirken hayvanların düzenli uğrak yeri oldu iş yerimiz. 4 yıldır düzenli olarak da hayvanlara mama süt gibi yiyecekler vererek hayatlarını devam ettirmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Kedilere verdiğimiz yemek artıkları gibi yiyecekleri de kedilerden sonra sokaklarda gezen köpekler gelerek yiyorlar. İnsani boyutundan bakılınca herkesin bu şekilde hayvanlara sahip çıkması gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
"HAYVANLARDA BİRER CAN"
Baştürk Akvaryum sahibi Etem Baştürk duyarlı vatandaşların sokak hayvanları için kendilerinden mama aldığını söyledi. Baştürk,"Yozgat'ta havalar soğudu. Sokak hayvanlarının sıkıntı yaşadığı bu dönemlerde insanlarımız hayvanlar aç kalmasın diye mama alıyorlar. Sokaklarda bir çok dükkanın önünde mama kapları görebilirsiniz. Geliyorlar bizden mama alıyorlar ve o kaplara mama bırakıyorlar. Bizlerde bu zamanlarda bizimde çorbada tuzumuz olsun diye uygun fiyatlara veriyoruz bu mamaları. Herkesin bu zamanda bu hayvanlara destek olması lazım. Sonuçta onlarda can" şeklinde konuştu.
ZABITA EKİPLERİ DOĞAYA YİYECEK BIRAKTI
Zorlu kış şartlarında hayvanların yaşamalarını sürdürebilmeleri için Yozgat belediye Zabıta Ekipleri de doğaya yiyecek bırakarak hayvanlara destek oldular. Kış şartlarından dolayı özellikle yaban hayvanları yemek bulmakta güçlük çekiyor. Durum böyle olunca evlerin bulunduğu alanlara inen hayvanlar zarar vermeseler de vatandaşların korkmasına neden oluyor. Hem bu olayların önüne geçilmesi hem de yaban hayvanlarının yaşamlarını devam ettirebilmesi için Zabıta Ekipleri belirli noktalara yiyecekler bıraktı.

Yorumlar