Yaz aylarının gelmesiyle birlikte beslenme dengemizinde değiştiğini belirten Diyetisyen Yasin Koçak, sıvı ağırlıklı tüketim yapılması konusunda uyarılarda bulundu. Yaz aylarına girerken vücut dengemizin değişmesi sürecinde andulasyon sistemiyle vücudun toparlanması ve daha kısa sürede fit görünüm için yararlı olduğunu söyledi.
HER SIVI "SU" YERİNE GEÇMEZ

Koçak, yaz aylarında beslenme konusunda ki yanlışlarımızı vurgulayarak sağlıklı beslenmenin püf noktalarına değindi.

GÜNEŞ ÇARPMAMASI KONUSUNDA UYARDI
Koçak, serinletici ürünlerin zararlı yanlarını da ortaya koyarak: "Yaz aylarında beslenme kritik bir dönemdir. Yaz aylarında ki meyve çeşitliliği fazladır. Özellikle karpuz konusunda sınırsız tüketebileceklerini zannediyorlar. Yaz ayında daha fazla hareketli olduğumuz için tüketimlerimiz artıyor. Serinletici ürünlerimizin tüketimi oldukça artıyor. Şeker oranı dondurma tüketimi artıyor. Gece geç saatlerde tüketiliyor. Dondurmayı öğleden sonra tüketmemiz sağlığımız için oldukça önemli.
Yaz aylarında sıcaklık artışıyla beraber kendini gösteren sorunlardan kurtulmak için yeme-içme tarzınızda ‘sağlıklı’ düzenlemeler yapmalısınız. Güneşin çok daha yoğun şekilde kendini gösterdiği yaz aylarında nefes alamama, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler herkesi rahatsız ediyor. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, aşırı yorgunluk ve halsizlik belirtileriyle güneş çarpması ise en sık karşılaşılan sorun. Bu durumla karşılaşıldığında, hemen serin bir yerde dinlenmeye geçmeli ve bol sıvı almalısınız." dedi.
İHMAL ETMEYİN
Su tüketiminin yaz aylarında oldukça önemli olduğunu söyleyen Koçak: "Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içecekler, verdiklerinden fazla su atımına neden oldukları için, vücudun sıvısını azaltır. Alkollü içecekler de aynı şekilde. Su vücudun sıvı ihtiyacının karşılayan en iyi öğedir. Sıcak havalarda fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde, terleme ve idrarla, vücut ısısını artıran ateşli hastalıkların geçirildiği durumlarda, özellikle yaz aylarında sık görülen bağırsak enfeksiyonu ve ishal gibi hastalık durumlarında sıvı kaybı artar. Bu durum vücudun su gereksiniminde de artışa neden olur. Bu yüzden su içmeyi asla ihmal etmeyin."
MUCİZEVİ ANDULASYON SİSTEMİ
Yozgat'a getirdiği yeni bir yöntemle danışanları için oldukça yararlı olan sistemin en ince ayrıntısına kadar anlatan Koçak: "Yatarak uygulanan bir sistem. Vücudun lenf dolaşımını uyarıyor Vücuda detoks uyguluyor. Vücudun daha çok dengede kalmasını sağlıyor. Bunun yanında kan dolaşımını düzenliyor. Kan dolaşımını dengeliyor. Bunun bize verdiği fayda ise vücudun 2 buçuk saatlik bir yürüyüş yapılmasını sağlıyor. Spor kadar olmasa da vücuda terapi uyguluyor. Selülit ve varis görüntüsü varsa bunlarda iyileşmeye neden oluyor. Bel boyun ağrısına yardımcı oluyor ve uyku sistemini düzene sokuyor. Ayrıca vücutta ki stresi de oldukça azaltıyor. Cihazımız vibrasyon ve enfraruj ışın tekniğinin bir kompleksi olarak kullanılmaktadır. Lenf dolaşımınızı tetikleyerek vücudunuza detoks etkisi yaratmaktadır. Tabi bunun yanın da sizin kan dolaşımınızı düzenlediği için vücudunuzun daha verimli çalışmasına neden olmaktadır. Bu yüzden 15 dakikalık andulasyon seansımız 2 buçuk saatlik orta tempo yürüyüşünüze denk gelmektedir. Tabi ki bölgesel incelemenin yanında selülit ve varis görüntüsünde azalma burada hedefimiz diyet ile 3-4 ayda yakalayacağımız incelme etkisini 1 ay 1 hafta gibi bir süreye indirmektir.

Yorumlar