İlimizde Geleneksel El Sanatları'ndan birisi olan gümüş işlemeciliği ile uğraşan usta sayısı bir kaç kişiden ibaret. Bu sanatla uğraşan ustalar el işlemeciliğinde genellikle kolye, bilezik, küpe, tespih püskülleri vb. gibi eşyalar yapmaktadır.
HER TAŞ AYRI BİR SIHHAT

Bizde gazetemiz olarak Yozgat'ta gümüş işlemeciliği yapan ve tasarlanan yüzükleri Yozgatlıların beğenisine sunan iki usta ile işleri üzerine sohbet ettik.
"İŞİ İYİ ÖĞRENMEK GEREKİYOR"
Mert Gümüş işletme sahibi aynı zamanda yüzük ustası 45 yaşında ki Naim Fidan genç yaşlarda başladığı mesleğini severek yaptığını dile getirdi. Fidan,"27 yıllık meslek hayatım var. 10 sene çalışıp işi öğrendim. 17 senedir de kendi iş yerimde halka hizmet veriyorum. Bu iş için çıraklıktan yetişip işi öğrenmek gerekiyor. Elinde işlediğin madenin ne olduğunu, ne için kullanılabileceğini, ne özelliği olduğunu bilmek gerekiyor. İşlenen taşın sağlık açısından da faydaları var. Ne gibi faydaları olduğunu bilmen gerekiyor. Yani kısacası gümüş işleme, yüzük yapım işi dışarıdan bakılıp da görüldüğü kadar kolay bir iş değil. Bir saatçi nasıl bir saatin için açar tamiratını yapar ve müşterisine yeniden sunar gümüş işi de aynı onun gibidir. Satılan ürünlerin tamiratı yada ürünlerde oluşan deformasyonda müşterimize yeniden bizler yardımcı oluyoruz" dedi.
"TAŞLARIN SAĞLIĞA FAYDALARI VAR"
Yüzük yapımında kullanılan taşların sağlığa da faydaları olduğunu söyleyen ve buna göre de tercih edildiğini belirten Fidan,"Müşterilerimizin özellikle yüzüklerinde olmasını istedikleri oluyor ancak bu durum ilimizde nadir. Kimi insanımız kılık kıyafetine, saatinin rengine göre taş olsun istiyor. Siyah saate siyah yüzük gibi kombin yapmak istiyorlar. Taşların özellikleri hakkında bir bilgi isteyende yok. Kehribar, oltu, oniks, yakut, yemen akiği, topaz, zümrüt gibi taşları işleyerek yüzüklerde kullanıyoruz. En fazla satılan ürünler bunlar. Dünya üzerinde 2 Bin'e yakın taş çeşidi var ancak bir elin 10 parmağını geçmez süs eşyalarında kullanılan taşlar" şeklinde konuştu.
"MESLEĞİMİ SEVİYORUM"
30 yaşında olan ve 8 yıldır yüzük tamiratı ve ustalığı yapan Mesut Öztürk'te her şeyden önde yapılan işin sevilmesi gerektiğini söyledi. Öztürk," Geçim düşüncesi ile insanlar bazı meslekleri seçebilirler. Gümüş işlemek, şekil vermek, yüzük yapmak, yapılan gümüş aksamlar üzerine taşlar koyarak yüzük modelleri çıkarmak bir insanın sevmeden yapabileceği bir iş değil. Bu mesleği ne kadar severseniz o kadar başarılı olursunuz. 8 sene önce bir hevesle başladım gümüş işleme, yüzüm yapımı, tamiratı işlerine. İşimi sevdiğim ve gönül verdiğim için kendimi geliştirip her geçen gün üzerine koyarak çalışmalarıma devam ediyorum. Gümüş bir aksamın üzerine onu daha manidar, daha kıymetli kılan taşlar koyup işlemek zorlu bir o kadarda keyif veren bir iş" ifadelerini kullandı.

Yorumlar